Dôkazom radikálnych zmien klímy je i počasie posledných dní. Cez víkend sa hodnoty šplhali nad 25 stupňov, bolo priam letné počasie, teplé a slnečné. V utorok pooobede začali Slovensko bičovať silné búrky s prdukým dažďom a krúpami. Práve tieto rýchle a extrémne zmeny počasia sú podľa odborníkov dôkazom, že klíma sa výrazne mení. A nič dobré nás nečaká!

Plánovanie víkendov a najmä dovoleniek je čím ďalej zložitejšie. Počasie sa výrazne zmenilo, nikdy neviete akým extrémom nás zaskočí. V zime je málo snehu, jar sa začala v niektorých krajinách úmornými horúčavami, u nás v posledných dňoch lialo ako z krhly. Je evidentné, že klíma sa zmenila tak, že sa už zrejme k normálu nevráti. Podľa klimatológa Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavla Faška sme si to narobili sami - a bude ešte horšie!

Klimatológ Faško už dlhšie upozorňuje, že počasie bude stále extrémnejšie. A už sa to prejavuje! V mnohých krajinách bolo v zime málo snehu - aj tam, kde ho predtým bolo dosť. Niektoré lyžiarske centrá, aj v susednom Česku, museli preto zavrieť. Navyše bolo teplo. Napríklad vo Francúzsku začiatkom roka namerali najvyššie teploty za posledných 25 rokov, v švajčiarskych horách bolo 18 stupňov.

Takže odborníci bijú na poplach. „Koncom storočia sa skončí lyžovanie v Alpách tak, ako ho poznáme,“ povedal pre agentúru AP klimatológ Win Thiery. „Tieto problémy sa budú zhoršovať, pretože ako sa bude otepľovať, tak sa bude sneh čím ďalej viac roztápať,“ varuje klimatológ.

Na Štrbskom Plese sa lyžovala ešte aj na Veľkú noc. Strediská v Česku, vo Francúzsku či vo Švajčiarsku s avšak sťažovali na topiaci sa sneh a vysoké teploty.
Zdroj: Adriána Hudecová

Zimné strediská si pomáhajú umelým zasnežovaním, lenže to je energeticky náročné a teda pri súčasných cenách energií drahé. Takisto je náročné na vodu, ktorej spotreba začína byť tiež prísnejšie kontrolovaná. Portál The Week cituje švédsku štúdiu, podľa ktorej na dva kubické metre snehu treba toľko elektriny, koľko spotrebuje švédska domácnosť za jeden deň.

Lyžiarske strediská preto menia zameranie. Snažia sa nalákať turistov na celoročné športovanie - na horské bicykle, túry, výlety po horách... Lenže podľa dát tento typ turistov neprinesie strediskám a hotelom toľko peňazí ako lyžiari.

Ako bude ďalšie dni? Pozrite sa TU!

Suchá a teplá zima nie je len trápením pre zimné strediská, ale naznačuje oveľa vážnejšie problémy. „Nikdy som nevidel takú predpoveď. Klimatické komplikácie je ťažké ignorovať,“ upozornil na Twitteri klimatológ z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Ryan Stauffer.

Čaká nás prvé leto bez javu El Niňo, ktorý vzduch ochladoval. Dôkazom sú 40-stupňové horúčavy, ktoré už v apríli trápili Španielsko. Na toto obdobie a miesto sú absolútne abnormálne. V Katalánsku trvá stav sucha už 30 mesiacov. Úrady museli v 224 obciach nariadiť obmedzenie spotreby vody.

V zahraničí sa už dovolenkári boja vybrať do Ríma v lete. Hrozia sa horúčav, radšej idú k vode.
Zdroj: internet

Odborníci upozorňujú, že namiesto ochladzujúceho javu El Niňo nastúpi v polovici roka jav La Niňa, ktorý naopak spôsobuje oteplenie ovzdušia. A vyzerá to tak, že ľudia sa už na to pripravujú. Cestovné kancelárie v zahraničí hlásia zmenu požiadaviek klientov. Väčší záujem je o dovolenky od apríla do júna a potom na jeseň. Z letných termínov sa ľudia odhlasujú.

Takisto sa dovolenkári viac zaujímajú o letný pobyt v severnejších oblastiach Európy a pri vode. Napríklad z Ríma sa presúvajú do Amsterdamu. Odchádzajú teda z vnútrozemských miest, kde hrozí letná horúčava a spara tam, kde vzduch ochladzuje morský vietor alebo vodné plochy a rieky.

Čo nás čaká podľa klimatológa Pavla Faška? Čítajte na ďalšej strane!