Medzi obvinenými sú také mená ako policajný exprezident Tibor Gašpar, exšéf NAKA Peter Hraško, oligarcha Norbert Bödör, bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, exšéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer a mnohí ďalší. Podľa denníka N sa ale sudca Peter Pulman obrátil na Ústavný súd s návrhom na konanie o súlade zákona s ústavou. Trestné stíhanie je teda prerušené.

O čo vlastne ide? Obhajcovia obžalovaných sa obávali zaujatosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorá prípad dozoruje. Obžalovaní spochybňovali nestrannosť ÚŠP a chceli ju z konania vylúčiť. Generálny prokurátor Maroš Žilinka mal o odňatí Očistca ÚŠP rozhodovať trikrát, no zaujatosť nezistil. Zákon ale hovorí, že generálny prokurátor nemôže rozhodnúť o odobratí prípadu ÚŠP a prideliť ho inej časti prokuratúry.

Neexistovala teda žiadna šanca, ako ÚŠP z prípadu vylúčiť. Obhajoba namieta to, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je v tomto prípade poškodený. A aj keď sa sám z konania vylúčil, prokurátori dozorujúci prípad, sú jeho podriadení. Lipšic bol pred zvolením do funkcie advokátom a v Očistci zastupoval obvineného exriaditeľa finančnej jednotky NAKA Bernarda Slobodníka, ktorý spolupracuje s vyšetrovateľmi.

Pulman sa obáva toho, či je zákon o prokuratúre v súlade s ústavou. Prípad sa tak môže zastaviť až na niekoľko mesiacov. Ústavný súd totiž nemá určené lehoty, dokedy musí rozhodnúť.