Rodičia Jána Kuciaka († 27) Jozef a Jana Kuciakovci viedli svoje deti Jána, Jozefa a Máriu k tomu, aby sa vedeli o seba postarať. Nesmrdela im ani manuálna práca. V knihe Umlčaní venovanej Jánovi a Martine na to poukázal hlavný autor knihy Marek Vagovič, šéf investigatívneho tímu aktuality.sk, pre ktorý Ján Kuciak († 27) pracoval. „Keď mal Janko šestnásť a ja pätnásť, začali sme pracovať na stavbách v Česku. Vydržali sme 61 dní v kuse od siedmej rána do siedmej večera,“cituje Vagovič v knihe Umlčaní slová Jozefa Kuciaka mladšieho.

Ján Kuciak († 27) a Martina Kušnírová († 27) pri šťastných chvíľach pred Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre.
Ján Kuciak († 27) a Martina Kušnírová († 27) pri šťastných chvíľach pred Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre.
Zdroj: Facebook / Jozef Kuciak

Neskôr Ján Kuciak († 27) začal študovať na STU Bratislava, čo ho ale nenapĺňalo. O rok preto prešiel na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre. „V Nitre sa mu páčilo. Bolo na ňom vidieť, že je v Nitre šťastný. Keď študoval na technike v Bratislave, nikdy nevyzeral tak spokojne, ako keď prišiel domov z Nitry,“ hovorí jeho sestra Majka pre autorov knihy Umlčaní.

Práve počas štúdia na výške v Nitre stretol Ján Kuciak († 27) Martinu Kušnírovú († 27). Spoločne s kamarátom býval najskôr neďaleko Nitry. Keď sa sťahovali do mesta, potrebovali ďalších štyroch spolubývajúcich. Na spoločnej adrese na Chrenovej v Nitre sa vtedy prvýkrát stretli Ján Kuciak († 27)  a Martina Kušnírová († 27). Malo to medzi nimi začať iskriť veľmi rýchlo, no nik zo zaľúbenej dvojice to neprezrádzal. Neskôr už nemohli zatĺkať a k láske sa priznali. Jánovi vraj bolo počas štúdia jedno, čo si oblieka, čo si iní ľudia myslia, no vedel sa dobre zabávať a aj pútavo rozprávať. Viac o jeho historkách a pohodovej nálade sa dočítate práve v knihe Umlčaní. Tú si môžete objednať tu.