Spomienkovú omšu v Kostole sv. Ladislava viedol otec Benjamín Kosnáč, ktorý Henryho aj osobne poznal.

„Stretli sme sa v tomto kostole, kde máva anglicky hovoriaca komunita každú nedeľu sv. omšu. Často sme sa stretávali aj v Starom Meste pri iných príležitostiach. Bol veľmi milý, príjemný, mladý muž. Málokedy som ho videl samého. Bol ten typ, ktorý je rád v spoločnosti, vždy mal okolo seba priateľov,“ spomína Benjamín Kosnáč, pre ktorého bola omša nesmierne náročná a emotívna.

Prišla asi stovka ľudí

Rozlúčka s Henrym, ktorý tragicky zahynul po tom, ako bol surovo napadnutý Slovákom Jurajom Hossuom v centre Bratislavy, sa začala o 13. hodine. Do kostola prišla asi stovka ľudí vrátane smútiacej rodiny a filipínskej komunity.

Viacerí jej členovia mali oblečené biele tričká s Henryho fotografiou a biblickým citátom "Neexistuje väčšia láska, ako položiť život za priateľa".

Urobil správnu vec

Kňaz vo svojej kázni v anglickom jazyku zdôraznil, že hoci žil roky v meste, pre ktoré bolo násilie vrátane rasového bežné, tragická udalosť v Bratislave ho prekvapila. Zároveň prosil o odpustenie pre násilníka, Bratislavu aj celú krajinu, ktorá sa stala osudnou pre Henryho.

Napriek tomu urobil Henry podľa Benjamína Kosnáča správnu vec. „Ukázal nám všetkým, že niekedy v živote príde taký rozhodujúci moment, kedy alebo utečiem a schovám hlavu do piesku, neurobím nič, alebo urobím to, čo je správne. Jeho to stálo život. A toto je jeden vzácny odkaz jeho života: urob to, čo je správne, možno ťa to bude stáť život, ale zastaň sa blízkych," povedal.

Odkaz útočníkovi

Po skončení omše sa smútiaci sprievod presunul na Obchodnú ulicu, kde došlo k smrteľnému útoku, aby tam položili kvety a zapálili sviečky. Ľudia z filipínskej komunity rozdali všetkým prítomným biely balón, ktoré potom spolu symbolicky vypustili k oblohe. Na záver sa všetci spoločne pomodlili Otčenáš.

Benjamín Kosnáč bol prekvapený z prístupu ľudí, ktorí volali po spravodlivosti a prišli podporiť rodinu Henryho. „Som hrdý na to, že veľa ľudí prišlo, podporilo Henryho rodinu, povedali im niečo pekné, priniesli kvety, zapálili sviečku a pomodlili sa. Vo svete máme dobré meno a nemôžeme dovoliť, aby jeden človek, v návale vášne a hlúposti, toto dobré meno zničil,“ povedal.

Kňaz zároveň poslal odkaz aj obvinenému útočníkovi Jurajovi Hossuovi: „Dúfam, že budeš mať príležitosť vyjadriť rodine Henryho svoju úprimnú ľútosť. Urob všetko pre to, hlavne nech to ide zo srdca.“

Návrat do vlasti

Telo zabitého Filipínca Henryho Acordu prevezie do vlasti lietadlo letky ministerstva vnútra. Ako nás ministerstvo informovalo, termín odletu zatiaľ nie je známy. Okrem tela zosnulého bude na palube aj Henryho rodina a kamaráti. Ministerstvo zároveň pomáha pri vybavení potrebných dokumentov.