Na Slovensku bolo celkovo vyšetrených 41 osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom. Najnovším prípadom je muž, ktorého kvôli podozreniu na toto ochorenie priviezli na infekčnú kliniku nitrianskej fakultnej nemocnice. Všetky výsledky boli negatívne. Povedal to predseda vlády SR, poverený vedením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, Peter Pellegrini (Smer-SD).

V prípade podozrivého muža sa podozrenie na koronavírus tiež nepotvrdilo. „Výsledky vyšetrení sú negatívne,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. Muž bol do nitrianskej nemocnice prijatý vo 13. 2..

Išlo o slovenského občana, ktorý sa vrátil po trojtýždňovom pobyte v Thajsku a pociťoval príznaky respiračnej infekcie. Pacient bol v stabilizovanom stave okamžite izolovaný v karanténe, kde sa mu venoval vyčlenený personál.

Prvé vzorky s podozrením na nový koronavírus boli zasielané na vyšetrenie do Nemecka. Na Slovensku sa laboratórna diagnostika tohto ochorenia vykonáva od 3. februára. Vyšetrovanie vzoriek sa uskutočňuje v Národnom referenčnom centre pre chrípku, zriadenom na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v Bratislave, ako priblížila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

„Výsledky laboratórnych vyšetrení tak poznáme skôr, do niekoľkých hodín, ako keď boli zasielané do berlínskeho laboratória, ktoré si stanovilo predpokladaný časový horizont 48 hodín,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Dodal, že ÚVZ SR bude s virologickým inštitútom na univerzite medicíny v Berlíne spolupracovať i naďalej.

V prípade, že vzorky budú pozitívne na nový koronavírus, ÚVZ ich zašle do berlínskeho laboratória na potvrdenie. Na pokyn Pellegriniho uvoľnil rezort finančné prostriedky pre ÚVZ na nákup ďalšieho laboratórneho prístrojového vybavenia. Cieľom je podľa Eliášovej zlepšiť možnosti laboratórnej diagnostiky vírusových a mikrobiálnych ochorení.