Inšpiráciou pre vranovských zdravotníkov bola súkromná klinika v New Yorku, v ktorej rodila aj speváčka Beyoncé.

Inšpirácia zo zámoria

Američania tam spríjemňujú pobyt matkám a babätkám hudbou. Myšlienku na Slovensko priniesla sestra jednej zo zdravotníčok, ktorej sa veľmi zapáčila.

Veronika a Martin Husovskí potešili účastníkov slávnostnej akcie vo vranovskej nemocnici živým
Veronika a Martin Husovskí potešili účastníkov slávnostnej akcie vo vranovskej nemocnici živým "koncertom" uspávaniek.
Zdroj: Werner Kusko

Vo vranovskej nemocnici v pacientskych izbách a na chodbách pôrodnice znejú autorské uspávanky z rodinnej dielne speváčky Kataríny Koščovej, hudobníka a skladateľa z Komajoty Martina Husovského a jeho manželky herečky a speváčky Veroniky Husovskej. Bábätká i mamičky tak upokojí Zvončeková uspávanka, uspávanka o súhvezdiach, Kvap kvap či Hajaj. "Piesne začali vznikať, keď som bola tehotná s našim prvým synom. Povedala som si, že určite mu budeme spievať  uspávanky. A zišli sa, keďže prvorodený toho veľmi veľa nenaspal. Album obsahuje trinásť piesni a vznikol ešte v roku 2009. Teší nás, že sme sa mohli zapojiť do tohto projektu," hovorí Veronika a Martin, ktorí sa pri otvorení pôrodnice predstavili naživo.

Priestory posvätil kňaz. (na zábere s generálnym riaditeľom Vladimírom Dvorovým a primárom oddelenia).
Priestory posvätil kňaz. (na zábere s generálnym riaditeľom Vladimírom Dvorovým a primárom oddelenia).
Zdroj: Werner Kusko

Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Vladimír Spišák vysvetlil, že hudba pomáha upokojiť budúcu mamičku pred pôrodom, a to hneď pri vstupe na oddelenie.

 

Obavy strieda dobrá nálada

„Chceme, aby z nej opadol strach z medicínskeho prostredia a cítila hlavne radosť, že čoskoro pribudne do jej života nový človiečik. Keď je pokojná mamička, aj bábätko sa cíti lepšie. Liečivé prostredie v neposlednom rade pomáha aj personálu udržať si dobrú náladu.“ Spresnil, že každá mamička počas najbližších týždňov dostane pri odchode domov album pesničiek. 

Pozrite si viac foto TU!

„Dcérku som porodila pred tromi rokmi  v ,starých' priestoroch, čiže môžem to hodnotiť. Je to niečo neporovnateľné. Som veľmi spokojná. Uspávanky, ktoré tu znejú, sú naozaj už len pomyselnou čerešničkou na torte,“ povedala Vranovčanka Lenka (30), ktorej sa narodil synček Damián.

Polcesta medzi domovom a nemocnicou

So svojou spokojnosťou sa netajila ani Silvia (32). „Aj prvú dcéru som tu rodila. Personál je veľmi  milý a odborne na patričnej úrovni. Vynovené priestory a muzikoterapia už len dotiahli všetko k dokonalosti,“ dodala mamička malej Emky.

Riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Vranov nad Topľou  prezradil, že ich snahou bolo vytvoriť pre mamičky prostredie niekde na polceste medzi domovom a nemocnicou. "Vďaka eurofondovej dotácii preinvestujeme v nemocnici takmer 4,7 milióna eur.Z toho prestavba a nákup prístrojov pre gynekologicko-pôrodnícke oddelenie si vyžiada 539-tisíc eur,“ uviedol riaditeľ Eugen Lešo.

Primárska vizita.
Primárska vizita.
Zdroj: Lazorik

Vďaka prestavbe vznikli v nemocnici aj dve pôrodné izby hotelového štandardu. Doteraz bola rodička presúvaná v priebehu pôrodných fáz z čakacej miestnosti na pôrodnú sálu a odtiaľ po pôrode na izbu. Po novom bude celý pôrod prebiehať v pôrodnej izbe, v dostatočnom komforte aj intimite. Prítomný tam môže byť aj  blízky človek,“ vysvetlil Lešo.

Príjemné novinky

Novým štandardom v pôrodnej izbe je dizajnový hotelový interiér, moderné polohovateľné pôrodné lôžko, detská postieľka, samostatné sociálne zariadenie so sprchou či rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu.

Minulý rok sa vo vranovskej nemocnici uskutočnilo 1 023 pôrodov. Vďaka novému prístrojovému vybaveniu sú lekári schopní realizovať aj výkony, ktoré doteraz nebolo možné uskutočniť.

Viac pekných fotografií si pozrite TU!

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Páči sa vám myšlienka prehrávania uspávaniek v nemocnici?
  • 85%
  • 10%
  • 4%
  • 1%