Paťo sa nezdá! Neťažká si a snaží sa vyrovnať svojim rovesníkom. Zoznam jeho zdravotných problémov je dlhosiahly, no nesie svoj údel statočne. Ba čo viac, snaží sa prežiť život tak, ako jeho rovesníci.  

Pre jeho mamu Tatianu to bol obrovský šok, keď sa dozvedela, že chlapček sa narodil s vážnym postihnutím. Pretože dovtedy nič nenasvedčovalo tomu, že by niečo nebolo v poriadku. Do troch mesiacov po narodení ho lekári trikrát operovali. Do mozgu mu voperovali hadičku, aby mu mozgovo miešny mok mohol stekať do dutiny brušnej, inak by mu tlak roztisol hlavičku a v bolestiach by praskla. Robili mu plastiku rázštepu chrbtice, má na nej 136 stehov.

Patrik krátko po narodení.
Patrik krátko po narodení.
Zdroj: archív T.Š.

Dávali mu do poriadku nefunkčné vnútorné orgány a napokon aj lámali nohy a sádrovali. “Domov sme prišli z nemocnice, keď mal sedem mesiacov,”spomína Tatiana. Po pár mesiacoch musel ísť pod nôž znova, v Prahe mu opäť dávali dokopy rázštep, pretože mu prestávala rásť jedna noha. Navyše, začal krvácať z mozgovej komory a po roku mu odumierala stehenná kosť. “Verila som lekárom, že mi ho dajú dokopy,” hovorí Tatiana, ktorá nikdy nestrácala nádej. Musela sa naučiť ošetrovať ho. Cenné rady jej poskytovali lekári, najmä pri cievkovaní.