Hoci po dvoch etapách výstavby nájomných sociálnych bytov mali nasledovať ďalšie, nestalo sa. "Ja osobne, by som veľmi rád pokračoval, keďže je to podchytené aj v územnom pláne obce a záujem domácich o nové bývanie je veľký. Nedá sa," hovorí prvý muž Veľkej Idy Peter Nagy (38).

Chýba zodpovednosť

Vysvetľuje, že Rómovia sú veľmi nedisciplinovaní, čo sa týka platenia nájomného a poplatkov za vodu. "Keď vidia, že neplatí jeden, okamžite prestanú platiť aj ďalší. Môj predchodca mal byť ráznejší a neplatičov vysťahovať, keďže mnohí takto fungujú už roky,“ netají rozhorčenie. Hovorí, že ako starosta je v neľahkej situácii, keďže obec musí splácať príspevok, ktorý dostala zo Štátneho fondu rozvoja bývania na výstavbu sociálnych nájomných bytov, ale príjem z nájomného nemá. „Dokonca sa nájdu takí špekulanti, že hoci im obec vybaví príspevok na bývanie, ten použijú na iný účel a nájomné nezaplatia!“

Do novej osady nás sprevádzali členovia miestnej poriadkovej služby. Na začiatku nás privítala kopa odpadkov.
Do novej osady nás sprevádzali členovia miestnej poriadkovej služby. Na začiatku nás privítala kopa odpadkov.
Zdroj: Daniela Pirschelová

 

Voda len na kartu

Starostovi došla trpezlivosť. Chce Rómov naučiť zodpovednosti. Ak bývajú, musia platiť! Momentálne som pristúpil k tomu, že vodu budú mať na čipové karty. Spotrebujú len také množstvo, koľko si predplatia,“ hovorí o najnovších opatreniach. Uvažuje, že obec založí sociálny podnik v rámci ktorého bude jedna skupina vyrábať hlinené tehly a ďalšia partia legálne stavať domčeky. „Samozrejme, vybavili by sme stavebné povolenie a ostatné, čo k tomu patrí. Páči sa mi model starostu obce Spišský Hrhov. Určite sa pôjdem s ním poradiť,“ hovorí o najbližších plánoch.

Starosta Peter Nagy chce Rómov naučiť zodpovednosti.
Starosta Peter Nagy chce Rómov naučiť zodpovednosti.
Zdroj: Daniela Pirschelová

 

Neplatíš? Odíď! 

Nagy chce stopnúť nabaľovanie dlhu, keďže obec s 3800 obyvateľmi z čoho je 2100 Rómov nemôže neplatičom dlh odpustiť, ani donekonečna platiť zo svojho. „Momentálne evidujeme sekeru na nájomnom v obidvoch našich osadách 49 - tisíc eur a za odpad 30 – tisíc. Sú to pre nás veľké čiastky.  Dohováranie nepomáha, naopak, vinia za to kde-koho, len nie seba. Aj preto chceme postupovať prísnejšie. Neplatíš? Musíš z bytu odísť! Keď zistia ostatní, že jeden z nich má kvôli dlžobe vážny problém, v snahe udržať sa v byte začnú platiť." Samospráva chce, aby sa obec rozvíjala. Pre udržanie mladých rodín v roku 2016 postavili  pre ne štarovacie byty. "Sú to dve bytovky  s 32 bytmi. Keď nám to rozpočet dovolí, pribudnú ďalšie.  Aj preto musíme  spoluobčanov  naučiť zodpovednosti a disciplíne," poznamenal  starosta Veľkej Idy.

Ako vyriešili problém s Rómami na Spiši si prečítajte na ďalšej strane

Viac fotografií v galérii článku