Trojročný projekt Ro©k na dzedzine odkazuje na kultový film Martina Ťapáka. “Rok sme recesisticky zmenili na ro©k, čo vyjadruje nielen hudobný žáner, ale c v krúžku je zároveň vyjadrením ochrannej známky. To predurčuje aj mieru štylizácie, ktorou je FS Šarišan už dlhodobo charakteristický,” vysvetľuje dramaturgička Jana Pitková. 

Netradičnou formou predstavujú významné prejavy rodinného a výročného zvykoslovia a zachytávajú emóciu dôb minulých v etapách a vo viacerých umeleckých žánroch. Najprv vo forme umeleckej fotografie na výstave a kalendári, neskôr ozvučením fotiek vo forme hudobného a speváckeho umenia na cédečku, ďalej v publikácii o etnografických reáliách a všetko ožijú tanečným a dramatickým umením v záverečnom galaprograme o dva roky k 55. výročiu založenia súboru. Režírovať ho bude Júlia Rázusová, ktoré pred pár dňami excelovala v divadelnej ankete Dosky. 

Lazoríkov odkaz

Unikátne fotky významného fotografa oceneného mnohými prestížnymi medzinárodnými cenami Jana Štovku, na ktorých zachytil ľudové zvykoslovie modernou formou. Ivanu Christovú pri šliapaní kapusty, herecké divy Gabiku Marcinkovú, Stanku Kašperovú a Valiku Fürješiovú ako sudičky pri krstinách, Michala Hudáka a Mariána Čekovského pri vianočnej hostine,  Kandráčovcov ako Troch kráľov, MIlana Juniora Zimnýovala pri pasovaní za mládenca, Petra Lipu a Petra Biča v osade so štyrmi koňmi vranými, Katku Knechtovú pri Jánskych ohňoch, Katku Koščovú ako čaruje, kapelu Heľenine oči počas Fašiangov. Fotky môžete vidieť v prešovskej Caraffovej väznici.

Umelecké texty k fotkám aj etnografický materiál čerpá z výskumov zosnulého etnografa Jána Lazoríka z Krivian. Štovka je sám folkloristom a preto tejto problematike rozumie: “Bonusom je trinásty mesiac, ktorý sme vtipne nazvali. Na Šariši sa celý jeden mesiac pije a ten sa volá Šarišanber,” smeje sa Štovka. Počas ročného fotenia zažili množstvo pikošiek, jednou z nich bola chvíľa, keď sa chystali fotiť do osady a miestnym spadla strecha na dome: “Nič lepšie sa nám nemohlo stať, preto som sa ich pýtal, ako to urobili. A oni na to: My ňezname.”

Pozrite si fotky, z ktorých bude zostavený kalendár podľa jednotlivých mesiacov.

Traja králi a Kandráčovci.
Zdroj: Jano Štovka