V obci žije zhruba 4186 obyvateľov, z toho je 2258 Rómov. Ten počet sa veľmi rýchlo mení. „V týchto dňoch sa mnohí rómski spoluobčania rozhodli vrátiť zo zahraničia domov. Napríklad vo štvrtok prišli ďalší z Francúzska, Česka a Británie. Niektorí pricestovali aj so svojimi rozvetvenými rodinami. Zatiaľ čo Rómovia sa neunúvajú nám ohlásiť svoj príchod, ostatní obyvatelia to urobia automaticky s tým, že sami sa rozhodnú ostať v dobrovoľnej domácej izolácii,“hovorí rudňanský starosta Rastislav Neurvirth.

Rómovia v stanoch. (archív)
Rómovia v stanoch. (archív)
Zdroj: TASR

Zdôrazňuje, že nechápe ako je to možné, ale navrátilci sa bez akejkoľvek kontroly na našich hraniciach dostali až domov do Rudňan. „Ostatní ľudia majú obavy z nákazy, keďže táto skupina osôb nerešpektuje žiadne nariadenia. Nesedia doma, nenosia rúška, navzájom sa navštevujú. Všetko riešim sám v spolupráci s obecnou políciou a miestnymi občianskymi hliadkami, posťažuje sa starosta.

Všetci behajú po dedine

Starosta vysvetľuje, že má v obci tri rómske osady, z ktorých sa obyvatelia húfne hrnú do obchodu na nákupy. „Prijali sme také opatrenie, že naraz môžu prísť do obce len dvaja ľudia s tým, že keď si nakúpia a odídu, pustíme ďalších. Je to náročné, keďže stojí nás to veľmi veľa úsilia, ale aj pracovníkov, ktorí by sa mohli venovať inému, ale bohužiaľ, nedá sa, keďže na Rómov len dobré slovo neplatí,“ spomenie tvrdú realitu.

Budova, ktorá patrila v minulosti baniam a do ktorej sa napriek zákazu nasťahovali Rómovia. (archívne foto)
Budova, ktorá patrila v minulosti baniam a do ktorej sa napriek zákazu nasťahovali Rómovia. (archívne foto)
Zdroj: TASR

Znie až neuveriteľne, že deti z osady namiesto, aby sa učili, prípadne hrali, vystrájajú neplechu. Rodičia to však nijako neriešia. „Zaťažil som obecný rozpočet tým, že som nakúpil všetko potrebné na šitie rúšok a päť žien som zamestnal na túto činnosť cez obecný podnik. Ak si niekto myslí, že tie rúška nosia, mýli sa. Nosia ich, ale vo vrecku! Keď na to upozorním, nasadia si rúško, ale po pár krokoch ho opäť zložia,“ je to podľa jeho slov neustály boj.

Na ktoré úrady sa starosta obrátil a ako sa to skončilo čítajte na ďalšej strane!