Práve na podnet významného Košičana sa dostala v týchto dňoch na pretras myšlienka návratu vody do centra mesta. Iniciatíva sa stretla s nevôľou u niektorých Košičanov. „Pán prezident nech sa len pekne venuje svojim koníčkom a už nech nikoho nediriguje, nie je primátor,“ povedal nahnevane dôchodca Karol. „Mesto potrebuje peniaze na dôležitejšie veci a nie nejaké kanály na člnkovanie!“

Rudolf Schuster so starostom  MČ Staré Mesto Igorom Petrovčíkom.
Rudolf Schuster so starostom MČ Staré Mesto Igorom Petrovčíkom.
Zdroj: archív MČ Staré Mesto

 Schustera voda vždy lákala

Oslovili sme aj Rudolfa Schuster, ktorý s pokojom sebe vlastným poznamenal. „Ešte nikto nikdy nevyhovel všetkým ľuďom a tak je to aj v danom prípade. Myšlienku nosím v hlave už desaťročia. Nebol by to návrat vody na pôvodnú trasu, ale vytvorenie kanála v Mestskom parku. Oslovil som košických radných i staromestskú samosprávu, pod ktorú daná lokalita patrí. Musím povedať, že myšlienka sa im zapáčila. Neznamená to však, že už v najbližších dňoch sa začne niečo budovať. Určite sa k tomu musia vyjadriť odborníci – vodohospodári, pamiatkári i stavbári." Zdôraznil, že by bolo správne posunúť danú záležitosť aj na verejnú diskusiu, nech Košičania vyjadria svoj názor. "V konečnom dôsledku rozhodujúce slovo aj tak bude mať mestský parlament,“ vysvetľuje Schuster.

Košičan svojmu mestu

Bývalý prezident nerozumie útokom na svoju osobu, a poznámkam, že sa mieša do riadenia mesta. „Nič a nikoho neriadim, som obyvateľ mesta, a ako taký mám právo predniesť svoj návrh pre dobro mesta a jeho obyvateľov. Urobiť tak môžu aj ostatní Košičania, veď je to úplne legitímne.“Akčný Schuster má nielen jasnú predstavu ako by sa projekt dal zrealizovať, ale aj odkiaľ získať peniaze. „Možnosti je niekoľko, verejná zbierka, financie od donorov aj napríklad za to, že ich mená by boli zverejnené na tabuliach osadených na okraji vodného kanála. A možno, by sa tento zámer dal realizovať aj vďaka niektorému ekoprojektu, za peniaze EÚ,“dodal na záver.

Podľa nákresu prezidenta Schustera by nový vodný kanál mal byť v Mestskom parku a mal by mať tvar elipsy.
Podľa nákresu prezidenta Schustera by nový vodný kanál mal byť v Mestskom parku a mal by mať tvar elipsy.
Zdroj: Rudolf Schuster

 

Starosta Starého Mesta Igor Petrovčík pre Plus JEDEN DEŇ potvrdil, že išlo len o neformálne stretnutie s bývalým prezidentom,  pri ktorom načrtol svoj návrh. „Žiadny projekt, ani rozhodnutie z úrovne mestskej časti k tomu nebolo prijaté, preto sa ani neuskutočnili žiadne jednania s odborníkmi.“ Košická radnica netají, že má záujem uchádzať sa o titul Európske hlavné zelené mesto v roku 2022. (uzávierka prihlášok je 14. októbra – poznámka redakcie)

Labute v jazierku v Mestskom parku neďaleko Mlynského náhonu.. Dobové foto.
Labute v jazierku v Mestskom parku neďaleko Mlynského náhonu.. Dobové foto.
Zdroj: Picasa

Článok pokračuje na druhej strane