Predseda Spolku na podporu skrášľovania Košíc Ladislav Rovinský sa o problém zaujíma už dlho. „Jazierko je pekné a živé, je tam plno rybičiek a kačiek, len stromom na jeho brehu sa nedarí,“ hovorí. Vo veci má však jasno. Dôvodom vysychajúcej zelene je vraj nepriepustné dno jazierka. „Je vybetónované a vyložené umelou fóliou, ktorá neprepúšťa do podložia vodu. Preto stromy na brehu jazierka plného vody nemajú dosť vlahy a vysychajú,“ vysvetlil.

Topole a iné stromy na brehu vysychajú.
Zdroj: Daniela Pirschelová

V Košiciach vyrástla unikátna brána: Prejdite popod ňu a urobíte dobrý skutok!

Košická radnica nám povedala, že práce v parku zrealizovali podľa schválenej projektovej dokumentácie. „Historické jazierko bolo vybudované systémom izolovaných brehov a dna, čím nedochádza k priesakom vody do okolitej pôdy,“ priznala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. „Stav stromov okolo jazierka sledujeme pravidelne. V prípade potreby pristúpime k zdravotnému orezu poškodených častí korún, respektívne aj k výrubu,“ dodala.

Suchá palička pri ihličnane je náhradná výsadba, tá sa neujala.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Spresnila, že agátom bielym momentálne ošetrujú poškodenú kôru. Vŕby sú v dobrom stave. Vyschnuté konáre majú topole, ale to je spôsobené aj tým, že niektoré stromy majú už 60 rokov. Odborník sa s názorom radných nestotožnil. „Vek stromov s ich vysychaním nemá nič spoločné. Keby jazierko malo priepustné dno, vegetácii by sa darilo,“ hnevá sa Rovinský. „Zlá cirkulácia vody navyše spôsobila, že sa vo vode premnožili riasy,“ upozorňuje. To, že jazierko nezavlažuje okolie, dokazuje i fakt, že náhradná výsadba zelene sa neujala. Z mladých stromčekov ostali holé konáre.