Koncom 19. storočia park v talianskom štýle, s fontánami a so zimnou záhradou bol považovaný za najkrajší v celom Uhorsku. V súčasnosti ho odborníci zaraďujú medzi najrozsiahlejšie a najcennejšie svojho druhu v strednej Európe. „Prvá písomná zmienka o výsadbe a úpravách parku pochádza z konca 18. storočia a súvisí s dokončením výstavby kaštieľa Imrichom Csákym v roku 1786. Rokmi, po majetkových prevodoch prešlo trebišovské panstvo do vlastníctva rodiny Andrássyovcov,“ vysvetľuje bývalý pracovník Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove Stanislav Štefan.

Pohľad do francúzskeho parku v smere ku kaštieľu.
Pohľad do francúzskeho parku v smere ku kaštieľu.
Zdroj: Daniela Pirschelová

Dodáva, že nový majiteľ gróf Gyula (Július) Andrássy st. sa v druhej polovici 19. storočia výrazne podieľal na jeho rozvoji, pretváraní a zveľadení. „Vtedy bola móda budovať anglické krajinárske parky a práve tento štýl oslovil aj uhorského šľachtica. Neobyčajne pôsobili na návštevníka ruiny hradu Parič a všadeprítomné potôčiky, mostíky, jazierka a studničky. Neskôr do parku pribudli fontány s antickými sochami, akvária, starostlivo strihané dreviny a jazero, vytvorené na člnkovanie. Po smrti Gyulu pokračoval v začatej práci jeho najstarší syn Tivadar (Teodor), ten však túžil mať tesne za kaštieľom francúzsku záhradu. Kvôli tomu si dokonca pozval odborníka z krajiny galského kohúta,“ dodáva Stanislav Štefan.

Park dnes slúži na krátkodobé rekreačné aktivity obyvateľov mesta, hlavne na prechádzky,  cyklistiku, korčuliarov na kolieskových korčuliach a čo je zvláštne - aj pre psíčkarov. Vo veľkých svetových metropolách je pohyb zvierat v mestských parkoch zakázaný.