O prvom kole celoplošného testovania informoval minulý týždeň premiér i minister zdravotníctva Marek Krajčí trikrát. Všetkých zaujímali výsledky, keďže podľa nich sa mali okresy rozdeliť na „dobré” a „zlé”. Lenže údaje sa menili každý deň. Najprv boli Bratislava a Nitra červené, potom sivé, potom zase červené. V opačnom smere sa takto menilo zaradenie Dolného Kubína a Zvolena. Je pochopiteľné, že tieto neustále zmeny vyvolali chaos a u niektorých aj obavy, či sú výsledky naozaj dobre zrátané.

Posledné dáta prišli iba 16 hodín pred druhým kolom testovania, takže minister Krajčí Bratislave a Nitre, ktoré náhle znova „očerveneli”, skríning odpustil.

 

Lenže napríklad primátor Nitry Marek Hattas upozornil, že o poslednom rozhodnutí ho nikto neinformoval, dozvedel sa ho iba z tlačovej konferencie ministra Krajčího. „Pokiaľ viem, tak minister volal s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom a povedali si, že je nereálne v takom krátkom čase spustiť povinné testovanie v Bratislave. Preto asi minister považoval za nepotrebné volať mne. Dozvedel som sa to teda až z tlačovky,” potvrdil primátor Nitry pre Denník N.

Na neinformovanie sa sťažoval aj primátor Dolného Kubína Ján Prílepok. Ešte v piatok bol okres červený, takže sa chystali na testovanie. O pár hodín bolo všetko inak. Pre televíziu JOJ však primátor povedal, že o tom, že testovanie bude u nich dobrovoľné, sa dozvedel iba z tlačovej konferencie ministra Krajčího, ešte ani v sobotu vraj nemal oficiálne vyjadrenie.

Podobne to bolo aj v Liptovskom Mikuláši. „Najskôr nás zaradia do červenej zóny a nechajú nás trápiť sa s prípravami testovania, a večer pred spustením celej akcie, keď už máme nakúpený materiál, ťažko zohnaných zdravotníkov, zazmluvnený personál a dokonca otestované odberové tímy, nám oznámia, že testovať nemusíme a priepustka na slobodu nie je potrebná!!!" napísal rozhorčene na sociálnej sieti primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.

Keďže mestá už boli na testovanie nachystané, nezrušili ho. Primátor Hattas však hneď upozorňoval, že keďže je dobrovoľné, príde oveľa menej ľudí. To sa stalo aj v Liptovskom Mikuláši. Testovanie ukončili v sobotu večer pre nízku účasť.

Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), posiela preto za primátorov a starostov vláde tvrdý odkaz: „Tento spôsob komunikácie nie je adekvátny ani vhodný! Vytvára nervozitu medzi mestami a obcami a nabúrava nádej ľudí, že vláda má jasnú predstavu, ako problém s koronou úspešne riešiť,” povedal nám. „Odmietame, aby sa mestá a obce hodiny pred testovaním dozvedeli, kto a akým spôsobom má testovať,” vysvetľuje.

Navyše ako tvrdí, od jesene poukazujú na mnohé problémy, ktoré sa doposiaľ neodstránili. „Napríklad sme žiadali spojiť testovanie s trasovaním alebo to, aby aktivitu za riešenie koronakrízy prebrali odborníci. Slovensko má veľmi veľa svetových špičiek v tejto oblasti a radšej by sme počuli ich ako stanoviská, ktoré sa pomerne často menia a pochádzajú od politikov. Namiesto rozvahy šírite nervozitu!” odkazuje Michal Kaliňák.