Informoval o tom exminister Krajčí na sociálnej sieti. "Hoax: Musíme odobrať všetky vakcíny Sputnik V," píše Krajčí v úvode svojho statusu.

Podľa vyjadrenia Krajčího, Slovensko nemusí kúpiť všetky vakcíny Sputnik V. "Objednali sme vakcínu pre 1 milión ľudí. Teda 2 milióny dávok. Do zmluvy som však presadil klauzulu, že ak nám ruská strana nedodá v mesiaci aspoň 50 % prisľúbených vakcín, Slovensko môže jednostranne odstúpiť od zmluvy. A to sa dá už aj teraz. A taktiež, že dodané vakcíny môžeme aj predať ďalej," píše.

Podľa jeho slov takéto práva Slovensko pri odbere iných vakcín cez Európsku komisiu nemá. "Tie budeme musieť odobrať/zaplatiť všetky a teraz sa ani nedajú odpredať mimo EÚ. Štáty EÚ boli pritom nútené si objednať oveľa vyššie dodávky, ako potrebovali, niektoré s dodaním až v štvrtom kvartáli 2021," dodáva. Dôvod je podľa Krajčího jednoduchý.

Jednoduchý dôvod sa dozviete v GALÉRII

Podľa bývalého ministra zdravotníctva zmluvu kritizujú len tí, ktorí, žiaľ, nevedia posúdiť, aké zmluvy boli nútení odberatelia vakcín vrátane EK v čase pandémie COVID-19 uzatvárať, aby sa k vakcínam dostali čo najskôr, pretože sú utajené.

Celý status Krajčího nájdete v GALÉRII

Prečítajte si tiež: