Redaktori Plus JEDEN DEŇ preverovali, ako je postarané o bezpečnosť zamestnancov na čerpačkách. Zašli sme sa za nimi v noci, keď je zákazníkov menej a oni často zostávajú v predajni sami alebo iba vo dvojici. Ich výpovede šokujú!

Na pumpe neďaleko Bratislavy, ktorú sme navštívili v utorok v noci, sme našli dvoch odvážnych zamestnancov. Poznajú a uvedomujú si riziká svojej práce, ale strach kategoricky odmietajú. „Niekedy zvykneme pracovať aj dve ženy samy v noci,“ prekvapila nás štíhla blondínka.

Na otázku, či sa nebojí, odpovedala bez rozmýšľania. „Už sa prihodila situácia, keď mi nebolo všetko jedno. Prišiel chlap, tresol mi nôž na stôl a začal na mňa kričať. Keď zbadal kolegu, ušiel. Ten za ním chcel bežať, no radšej som mu to nedovolila,“ opisuje svoje zážitky sympatická Karolína (40).

Ona ani jej kolega Milan sa na čerpacej stanici vraj pracovať neboja. Tvrdia, že obrániť sa vedia aj sami. „Pod kasou mám teleskopickú tyč, obušok a kaser,“ priznáva pumpárka.

Lenže hoci je takáto obrana efektívna, majú ju zakázanú. „Je to proti predpisom. V prípade prepadnutia máme len skloniť hlavu, vybrať pokladnicu a hlavne sa nikomu nepozerať do očí,“ vysvetlili nám, na čo ich pripravujú. Vedia, o čom hovoria: obaja prešli aj psychologickým výcvikom. „Vždy pracujeme dvaja, ale je jasné, že občas musíme odbehnúť - napríklad niečo skontrolovať alebo na toaletu. Máme pravidlo, že vždy si oznamujeme, ak opúšťame miesto za pultom. Ak sa niekto príliš dlho nevracia, hneď kontrolujeme kamery,“ objasnili.

V okolí tejto pumpy vraj často hliadkujú aj policajti. Pumpári s nimi majú malú nepísanú dohodu. „Z času na čas ich ponúkneme kávičkou, pri ktorej si tu chvíľu posedia. Máme potom lepší pocit, lebo toto nie je najbezpečnejšia lokalita,“ povedal pumpár Milan (42).

Pod pultom majú aj gombík paniky, ktorý zburcuje políciu. Často ho však využívajú aj na ochranu iných. „Raz sem prišla mladá dievčina. Bolo na nej vidno, že je nervózna. Keď som videl, že z auta vystupujú nejakí čudní ľudia, hneď som vedel, že sa niečo deje. Slečny som sa spýtal, či zavolám políciu. Odmietla, bála sa o život. Napokon súhlasila. Stlačili sme gombík a všetci, aj s kolegom, sme sa zavreli do skladu. Za necelých šesť minút tu bolo šesť 6 policajných áut,“ prezradili pracovníci čerpačky.

Pumpárka Eva (50) je rada, že sa občas na benzínke zastavia policajti na kávu - cíti sa bezpečnejšie.
Pumpárka Eva (50) je rada, že sa občas na benzínke zastavia policajti na kávu - cíti sa bezpečnejšie.
Zdroj: Matej Kalina

Okolo Poltára sú pumpári ozbrojení, ale nevyškolení

Benzínka v Brezničke pri Poltári je necelý kilometer za obcou. Otvorená je iba do 21. hodiny, čo však znamená, že tam robí len jeden zamestnanec. „Školenie, ako sa zachovať pri prepade, sme nemali. Pritom kolegyňu pred niekoľkými rokmi prepadli,“ priznal pumpár. „Vidíme však na celú benzínku. Ak sa nám niekto nepozdáva, tlačítkom okamžite uzatvoríme hlavný vchod. Po zotmení sa kolegyňa zamyká vždy, peniaze berie cez okienko. My muži sme počas služby ozbrojení,“ prezradil.

Čerpačka Halier je na hlavnom ťahu medzi Zvolenom a Košicami, asi 3 kilometre od obce Tomášovce. Má otvorené nonstop, ale sú tam naraz štyria zamestnanci. Tiež ich k prepadom neškolia, ale oni majú svoje zásady. „Pri možnom prepade si treba chrániť život,“ povedala zamestnankyňa.

Na benzínovej stanici na okraji Poltára prepad ešte nezažili. „Občas sa o tom rozprávame. Každý by mal ostať pri prepade pokojný, nikdy neviete, ako zlodej zareaguje. Peniaze by sme mu vydali a chránili si život,“ hovoria. „Treba zachovať rozvahu a nehádať sa so zlodejom,“ dodala pumpárka.

Často sa stane, že pumpárka zostane so zákazníkom sama 
- v takých chvíľach ju prepadá úzkosť, či jej niečo nehrozí.
Často sa stane, že pumpárka zostane so zákazníkom sama - v takých chvíľach ju prepadá úzkosť, či jej niečo nehrozí.
Zdroj: Matej Kalina

V Prešove a okolí: Muž vytiahol nôž a chcel peniaze

Zamestnanci čerpacích staníc v Prešove tvrdia, že sa prepadov neboja. „Pred prijatím do práce sme prešli školením a vysvetlili nám, ako sa máme v takejto situácii zachovať,“ vraví Lenka. Potvrdzujú to aj kolegyne Adela a Alena.

„Školenie je základ, každý ním musí prejsť. Nebojíme sa, sme tu vždy dve a stále je tu aj chlap, chodia sem kávičkovať,“ dodávajú.

V Prešove a v jeho okolí je niekoľko čerpačiek, ktoré sú otvorené nonstop. Niektoré už majú zlé skúsenosti. Na čerpacej stanici na Sídlisku III. vlani v jeden septembrový večer lúpil 29-ročný muž z Budimíra pri Košiciach. Do predajne vošiel maskovaný kapucňou. Pumpára chytil za ruku a žiadal od neho peniaze. Vtom zo šatne vyšla pokladníčka, na ktorú lupič vytiahol nôž. Zahnal sa ním, zabodol ho do pultu pri pokladnici a od ženy pýtal peniaze. Tá mu ich vystrašená dala. Lupič ušiel so 430 eurami, ale o tri mesiace ho vypátrali.

Obeťou lupičov sa vlani vo februári, takisto večer, stala benzínka v Lipanoch pri Sabinove. Muž mal čiernu kuklu a pištoľ namieril na 50-ročnú pracovníčku. Neustále na ňu kričal. Ukradol 560 eur.

Pumpy v odľahlejších končinách sú často terčom prepadov.
Pumpy v odľahlejších končinách sú často terčom prepadov.
Zdroj: Matej Kalina

Pri Šamoríne ženy v noci neslúžia

Čerpacia stanica za Šamorínom bola jediným vysvieteným objektom široko-ďaleko. Na rozdiel od iných takýchto prevádzok má na všetkých sklách obrovské mreže. Ako sme sa dozvedeli, dôvodom nie sú lupiči, ale kuriózna havária, ktorá sa tu odohrala, keď priečelie pumpy prebúralo auto. Za pultom sme našli dve usmiate ženy, ktoré však nočné služby nerobia.
„Snažíme sa na možné riziká nemyslieť. Pracujeme len do 23. hodiny, lenže aj dovtedy sa môže stať čokoľvek. Zatiaľ sme mali šťastie,“ povedala nám Eva (50). Keďže je čerpacia stanica na dosť odľahlom mieste, pravidelne ju kontrolujú policajti. „Chodia okolo nás aj niekoľkokrát denne, prípadne sa zastavia na čaj alebo na kávu. Dávajú na nás aspoň pozor,“ dodala pumpárka.

Ako chrániť pracovníkov pumpy pred prepadnutím
  • Školenia a psychický tréning: Pomôžu aspoň zachovať rozvahu a potrebnú chladnokrvnosť. Lenže napriek tomu môžu niektorí pracovníci benzínky podľahnúť panike a zareagovať skratovo.
  • Benzínku na noc zamknúť: Zákazníci nevstupujú do predajne, komunikujú s obsluhou iba cez malé okienko. Samozrejme, ani tak nie sú úplne chránení, lupič ich môže ohroziť zbraňou.
  • Čerpačku na noc zavrieť: Niekde to už praktizujú. Benzínka je zavretá, na stojane si musíte navoliť požadované množstvo paliva, dopredu zaplatiť a až potom môžete tankovať.

Mohlo by vás zaujímať:

Myslíte si, že by mal mať každý kto pracuje na pumpe školenie ohľadne správania sa v takejto situáci? Vyjadrite sa v diskusii pod článkom...