Nikdy nikomu neublížila, mala dobrácku povahu a keď mohla, tak pomohla. No aj tak ju brutálne popravili strelou do hlavy. Pozostalým v stredu konečne vydali papiere z prokuratúry, aby si mohli vyzdvihnuť telá nebohých z patológie. Martinina mama Zlatica sa nevedela dočkať pohľadu na svoje milované dieťa, po ničom ino netúžila, iba chytiť svoje dievčatko za ruku a pohladiť ju aj Janka. Predtým mala zmiešané pocity: “Neviem, ako to prežijeme, ale ideme tam.” Po vyzdvihnutí tiel a úmrtných listov na matrike Zlatica uviedla: “Neviete si predstaviť, čo prežíva matka, ja tomu stále neverím. To je ako film. Mne to asi docvakne po mesiaci, keď mi budú chýbať jej telefonáty, jej príchody,” rozplakala sa žena, ktorá ťažko prežívala smrť manžela a teraz musí čeliť krutej rane osudu pre stratu milovaného dieťaťa. Na pohľad, aký sa jej naskytol, nikdy nezabudne: “Hrozné niečo! Ten pocit… Zničené dieťa. Vrhla som sa na ňu, hladkala som ju po tvári, po tele. Aj teraz mám ešte ruky od krvi. Vraveli mi, aby som sa išla umyť. Nie, aspoň pár hodín budem mať na sebe jej krv,” vyrozprávala svoj krutý zážitok. Prezradila, že jej dieťa dostala ranu do čela, no na patológii ju zamaskovali: “No mala zalepený nos, pravdepodobne naň spadla a mala ho zlomený. Bola celá zmodretá.”

Žiada spravodlivý trest

Zlatica je odhodlaná bojovať za odhalenie páchateľov a za to, aby každý, kto má na rukách krv jej dieťaťa bol spravodlivo potrestaný. Chce, aby sa do vyšetrovania zapojil medzinárodný tím. Obáva sa totiž manipulovania vyšetrovania zo strany slovenskej polície. “Aj mňa vypočúvali a keď som im povedala, že si myslím, že to bola politicky motivovaná vražda, sa ma vždy dookola pýtali, ako som na to prišla. Ja som presvedčená, že objednávka išla z vrchu, lebo ryba smrdí od hlavy,” vyhlásila.

Nechcela ho nechať samého

Martina pracovala na archeologických výskumoch na východe a preto často chodievala domov k mame. “Tak som ju prosila, Martina, poď domov! Vravela mi, mami, čo tam budem robiť, ešte nerobia, je zima. Odpovedala som, že tu môže sedieť tak isto pri počítači ako doma. Nechcela však nechať Janka samého. Vravela, že aspoň mu niečo navarím, budem spolu s ním. No a dopadlo to tak, ako to dopadlo,” doplnila užialená matka.

S dieťatkom chceli počkať

Rodina má k dispozícii aj pitevnú správu. Matka vraví, že bábätko zatiaľ nečakali, potrebovali dokončiť strechu a splatiť hypotéku: “Hoci ja by som vnúčatko privítala okamžite. Povedala, že musím čakať dva-tri roky. Ja som im na to povedala, že budem čakať až do chvíle, kým nebudeš môcť mať deti, alebo kým nebudete tlačiť na vozíku mňa. A vidíte, ako to dopadlo!”

Zbierka na pomoc

Zdrvená nie je len rodina dobrosrdečného dievčaťa, zo šoku sa nemôžu spamätať ani ľudia v obci, kde vyrastala. Jej zákerná vražda ich hlboko zasiahla. Preto starosta obce Slavomír Verčimák v mene všetkých obyvateľov vyjadril úprimnú sústrasť a solidaritu pozostalým. “Asi najlepším vyjadrením je konkrétna pomoc. Z tohto dôvodu vyhlasujem finančnú zbierku pre rodinu Kušnírovú nielen na pokrytie rôznych výdavkov spojených s touto tragickou udalosťou,” uviedol.

Finančné príspevky môžu ľudia venovať osobne do schránky v predajni potravín alebo na účet zriadený obcou. A miestni veru prispievajú. “Bolo to milé dievčatko. Mama ich vychovávala samých, mala to ťažké, určite prispejeme aj s manželkou Ľudmilou,” povedal nám sused František Pastirčák (63).

Pravdepodobný termín pohrebu Martiny je v piatok o tretej popoludní. “Ešte sme sa presne rodiny medzi sebou nedohodli. Chceme byť prítomní navzájom na oboch," dodala utrápená žena.

Prečítajte si tiež: