Násilníkov odstrihnú od poľnohospodárskych podpôr! Agrorezort aj Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) už aj začali s prípravou opatrení.„Takéto správanie nestrpím. Po minulotýždňovej bitke som dal pokyn na prípravu tvrdých opatrení proti farmárom, ktorí sa takýchto skutkov dopustia. Budú vylúčení z dotačných schém a prídu o poľnohospodárske podpory. Zároveň je nevyhnutné, aby spoločnosť i všetky orgány moci takéto skutky a ich páchateľov jednoznačne a príkladne odsúdili. Nestačí len zdvihnúť prst. Musia prísť jasné činy, ktoré preukážu, že takéto praktiky sa na Slovensku nebudú tolerovať a ich páchatelia budú prísne potrestaní,“ zdôraznil minister.

Podľa šéfa PPA Tibora Guniša takéto správanie je neakceptovateľné: “Namiesto toho, aby si chlapi spolu sadli a dohodli sa, kto čo obhospodaruje, skončí sa to fyzickým násilím. Pri uvedení do funkcie som povedal, že digitalizácia je jedna z mojich priorít. Práve tá je jedným z nástrojov ako sa dopátrať pravdy. Chceme využiť dáta zo satelitných snímok, z katastra a z rôznych iných ďalších dátových zdrojov formou, ktorá bude jednoducho a rýchlo použiteľná pri rozhodovacom procese. Samozrejme, tieto procesy chceme aplikovať tak, aby ich vedel veľký, ale aj malý farmár jednoducho „čítať“.“  Opatrenia proti takýmto neakceptovateľným praktikám niektorých farmárov si vyžiadajú aj legislatívne úpravy a ovplyvnia všetkých žiadateľov. 

PODOBNÝ PRÍPAD SA STAL PRED ROKMI V TREBIŠOVE, ČÍTAJTE VIAC NA TOMTO ODKAZE.

Zbitý farmár Ivo Belejčák, ktorého napadli na lúke nad Vyšným Tvarožcom (okres Bardejov) a ktorý je v súčasnosti kvôli tomu práceneschopný, vníma reakciu ministra pozitívne. “Musí to však mať nejaký systém, aby to bolo spravodlivé a transparentné. Je to dobrá myšlienka, len treba všetko zosúladiť.” Fyzický útok nastal po tom, ako si na jeho roľu s trávnatým porastom robil zálusk agropodnikateľ zo susedného chotára. Chlapi sa sporia o vzťah k pozemkom už od roku 2014. Teraz mu násilník pokosil pasienky, ktoré má Belejčák v prenájme a ďalšiu časť vlastní. No nájomným vzťahom sa oháňa aj druhá strana sporu, hoci podľa Belejčák, dostal od vlastníkov výpovede zmluvy, no odmietol si ich prevziať.