Nikto naňho nepovie zlé slovo! Filipínec Henry John Serafica Acorda pracoval niekoľko rokov pre známu IT firmu, vďaka ktorej sa dostal na Slovensko. Jeho kolegovia hovoria, že bol nekonfliktný a príjemný. Jeho rodina je chudobná, žije v skromných pomeroch. Henry jej posielal väčšinu zárobku. Keď sa rodičia dozvedeli o tragédii, okamžite leteli na Slovensko. Žiaľ, syna už živého nenašli. Zomrel, kým oni sedeli v lietadle.

Strašná tragédia sa odohrala ešte 26. mája. Henry bol podľa istých informácií s kolegami a priateľmi oslavovať narodeniny. Na Obchodnej ulici jeho dve kolegyne obťažoval Juraj H. z Dunajskej Stredy. Keď sa Henry žien zastal, mohutný a trénovaný Juraj ho zhodil na zem a podľa niektorých ešte aj kopal.

Na pomoc mu prišli policajti i záchranári, ktorí ho previezli do nemocnice. Snaha lekárov však bola márna. Henry na piaty deň po útoku, minulý štvrtok, podľahol ťažkým zraneniam. Polícia okamžite po strašnom čine Juraja zadržala a obvinila z výtržníctva. Vyšetrovateľ žiadal jeho uväznenie, no prokurátor ho pustil na slobodu.

Po Henryho smrti sa však situácia zmenila. „Po preštudovaní spisu došlo k prekvalifikovaniu trestnej veci na zločin zabitia,“ uviedol bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff. Hrozí mu 7- až 12-ročný trest. Juraja v piatok večer znova zadržali. Prípadu sa na podnet Generálnej prokuratúry ujal krajský prokurátor, ktorý včera na Okresný súd Bratislava I podal návrh na vzatie muža do väzby. Ako dôvod uviedol, že by obvinený pokračoval v trestnej činnosti. O jeho osude teraz rozhodne súd.

Henryho smrť vyvolala rozhorčené reakcie Slovákov i cudzincov, ktorí tu žijú. Andreu pochádza zo španielskej Barcelony a pôsobí v rovnakej IT firme ako Henry. „Je to šok. Z pohľadu cudzinca, ktorý tu žije, som si vždy Bratislavu cenil pre jej bezpečnosť,“ poznamenal. „Dúfam, že prijmú príslušné bezpečnostné opatrenia, aby sa takéto veci nediali,“ dodal.

Minulý piatok sa na mieste útoku konalo zhromaždenie, v kostole slúžili za nebohého omšu. Zhromaždenie Spravodlivosť pre Henryho zvolali na stredu na 18. hodinu na bratislavské Námestie SNP. Na Facebooku potvrdilo účasť už niekoľko stoviek ľudí.

Snažili sme sa zistiť viac aj o Jurajovi, ktorého polícia obvinila z Henryho zabitia. Na adresách v Dunajskej Strede a v Bratislave, ktoré sa spája s jeho menom, ho však nikto nepozná.

Nebezpečné miesto

Juraj mal na Henryho zaútočiť na mieste, ktoré nepatrí v noci k najbezpečnejším. Nachádza sa v centre Bratislavy, blízko podniku, kde sa majú stretávať neonacisti. Do baru, podľa niektorých, ktorí to zažili, nepúšťajú cudzincov, hneď pri vchode im oznamujú, že dnu je plno. Podnik je spájaný s ľuďmi, ktorí majú blízko k futbalovým chuligánom a k pravicovým extrémistom.

Zbierka pre rodinu

Zamestnanci firmy, kde Henry pracoval, zorganizovali finančnú zbierku pre jeho najbližších. Len za jediný deň sa im podarilo vyzbierať takmer 9-tisíc libier, čo je vyše 10-tisíc eur. „Zorganizoval som to, lebo som poznal Henryho osobne. Nečakal som, že sa okamžite toľkí pridajú. Prispeli ľudia z celého sveta, aj zo Slovenska. Henryho rodina je všetkým za pomoc nesmierne vďačná,“ vysvetlil nám organizátor zbierky Jack Tranter.

Prečítajte si tiež:

Navrhnite trest, aký by si zaslúžil Slovák za brutálne zabitie FIlipínca v uliciach Bratislavy... Napíšte nám do diskusie pod článkom!