Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) v minulom roku predala 4,3 milióna elektronických diaľničných známok (eDZ) v hodnote vyše vyše 87 miliónov eur (s DPH). Príjmy z ich predaja tak vlani vzrástli medziročne o 7,3 % a už v polovici novembra dosiahli objem celkových výnosov roku 2016 (81,22 mil. eur s DPH).

Najvyšší príjem plynul štátu z predaja ročnej diaľničnej známky.
Najvyšší príjem plynul štátu z predaja ročnej diaľničnej známky.
NDS

Ako informovala NDS, najväčšie príjmy boli opäť z predaja ročných diaľničných známok, a to vo výške 52,4 milióna eur tvorili 60 % z celkových príjmov. Najsilnejšími mesiacmi z hľadiska výnosov týchto známok boli tradične ako každý rok január a čiastočne aj február.

Njaviac sa v roku 2017 predávala ročná diaľničná známka.
Njaviac sa v roku 2017 predávala ročná diaľničná známka.
NDS

"Naproti tomu, ak porovnáme počet kusov predaných elektronických diaľničných známok podľa typu známky, vedú stále desaťdňové s takmer 2,7 milióna predaných kusov, čo je až 63 % celkového predaja," uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová. "Je to spôsobené aj tým, že o tento typ diaľničnej známky majú záujem najmä zahraniční kupujúci (68 %), a to predovšetkým počas letných dovoleniek v mesiacoch júl a august , kedy ich predaj kulminuje spolu s 30-dňovými elektronickými diaľničnými známkami," uviedla Michalová.

Cez mobilnú aplikáciu sa predalo len jedno percento známok.
Cez mobilnú aplikáciu sa predalo len jedno percento známok.
NDS

Ročné diaľničné známky vlani dosiahli najvyšší predaj v januári s príjmami 26,82 mil. eur s DPH a sčasti aj vo februári, kedy však už výnosy klesli o viac než polovicu. Cez internet (vrátane mýtomatov) bolo predaných zvyšných zhruba 34 % diaľničných známok. "

Ročné diaľničné známky na rok 2017 platia už len do 31. januára tohto roka. NDS začala s predpredajom nových diaľničných známok na rok 2018 v polovici decembra minulého roka.