Tradícia mladých vín trvá na našom území už stovky rokov. Mladé víno sa ochutnávalo v prvej polovičke novembra na Svätého Martina. Podľa starej vinárskej povery malo víno do tohto dátumu ostať v pivnici, pretože zvuk cinkania pohárov by ho mohol zlomiť. Dnes sa mladé vína začínajú predávať vždy v prvý novembrový pondelok, ktorý tento rok pripadá na 4. novembra.

Mladé vína sú takpovediac slovenskou verziu svetoznámeho francúzskeho Beaujolais nouveau. Je to celosvetovo najobľúbenejšie červené víno, ktoré sa dostáva na trh v rovnakom roku, ako bolo oberané. Každoročne sa jeho predaj začína minútu po polnoci tretieho novembrového štvrtku. Tomuto dňu je vo Francúzsku prisudzovaná skoro rovnaká dôležitosť ako národným sviatkom.

Za mladé vína sú považované prvé vína zo skorej úrody, ktoré boli nafľašované v rovnakom kalendárnom roku. Vyrábajú sa tradične zo skorších a ľahších odrôd a na ich výrobu je dôležité používať správne enologické postupy. Hrozno musí byť lisované veľmi opatrne, musí byť sírené vhodným spôsobom a teplota kvasenia musí byť nižšia. Vďaka tomu sa víno dokáže harmonizovať relatívne rýchlo a môže byť fľašované už v októbri.

Spoločnosť Vitis tento rok ponúka päť rôznych odrôd mladých vín. Z bielych je to Irsai Oliver, Müller Thurgau a Muškát moravský. Ružové vína zastupuje Frankova modrá a za červené odrody je to osvedčený Modrý Portugal. „Záujem o mladé vína neustále rastie, aj preto sme za posledné roky roky navýšili našu ponuku o 2 nové odrody a zvýšili sme počet fliaš,“ vysvetľuje enológ Vitis Pezinok Juraj Slováček.

Mladé vína sa vyznačujú výraznými hroznovými chuťami a vôňami. Majú v sebe iskru, ľahkosť, sviežosť a hrajú bohatými ovocnými tónmi. Vďaka tomu sú príjemným spestrením dlhých jesenných večerov. Na pultoch obchodov budú však len do konca roka, tak sa poponáhľajte a zadovážte si aj vy vaše novembrové osvieženie. www.vitis.skwww.hubertonline.sk

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Vitis Pezinok