Podľa mladej študentky práva, ktorá zistila, že objavovať svet ju baví viac ako zákony, môžete cestovať aj za pár eur. „Tak som, napríklad, bola na tripe v Brazílii, kde ma trojtýždňový pobyt aj s letenkami vyšiel na 900 eur. A rozhodne nepatrím medzi ľudí, ktorí na dovolenke šetria. Vždy chcem ochutnať a vyskúšať všetko,“ povedala pre denník Plus JEDEN DEŇ travel hackerka Jana Schweighoferová.
Spiatočnú letenku do Brazílie kúpila za 270 eur.
Foto: archív J. Sch.
Ušetrí najmä tým, že vyhľadáva letenky za nízke ceny. Na internete striehne na zľavy, ale i chyby v systéme, vďaka ktorým ušetrí obrovské peniaze. Ako na to, chce naučiť aj ostatných. „Mám za sebou množstvo prednášok, kde som ľuďom dávala tipy. Chcem im ukázať, že aj exotické krajiny sú často veľmi lacné a rozhodne nie je nemožné sa tam dostať, ako si podaktorí myslia,“ vysvetlila.
Cestovanie len na vlastné riziko! Toto sú najhoršie aerolinky
Cesta do Gruzínska ju vyšla na 40 eur.
Foto: archív J. Sch.
Svoju „letenkovú“ kariéru posúva Jana na ďalšiu métu. „Momentálne vydávame sériu online kníh. Sú to veľmi konkrétne postupy a rady, ako a kde hľadať letenky. Osobne si myslím, že človek, ktorý si to raz pozrie, by bol veľmi hlúpy, keby si aj ďalej kupoval letenky doterajším klasickým spôsobom. Je to vlastne doživotná zľava na lietanie,“ zdôraznila.
Mladá cestovateľka našla letenky do Dortmundu za 20 eur.
Foto: archív J. Sch.
V cestovaní vidí Jana obrovský potenciál do budúcna ľudstva. „Je dôležité spoznávať nové veci. Ja som vďaka cestovaniu šťastná a mám úplne nové kreatívne myšlienky a pohľady na svet. Chcela by som, aby Slováci cestovali viac, aby im to pomohlo mať väčší rozhľad a poznali iné kultúry. Netreba sa tomu brániť, je to obrovská škola do života,“ dodala cestovateľka.
Pár superleteckých tipov od Jany
1. Letenky vyhľadávajte v inkognito okne. Ak to nespravíte, prehliadač si zapamätá, čo ste si prezerali a spoločnosti vedia, že máte o daný let záujem. Ak sa na stránku po čase vrátite, môže sa stať, že let bude schválne o pár eur drahší.
2. Nepozerajte si lety iba na jednom letisku, hľadajte ich aj v okolí, môžu byť niekoľkonásobne lacnejšie. Napríklad spiatočná letenka z poľských Katovíc do Štokholmu môže vyjsť na 20 eur, kým vo Viedni je aj 8-násobne drahšia.
3. Nedajte sa obabrať pri náhradách. Veľa ľudí nevie, že už pri 2-hodinovom meškaní letu majú nárok na kompenzáciu.
4. Na vstup do VIP priestorov letiska nepotrebujete letenku 1. triedy. Stačí karta, ktorú ponúkajú aj banky. Vo VIP priestoroch máte jedlo zadarmo, môžete sa tam osprchovať či vyspať.