Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Vedci z NASA objavili na asteroide základy DNA: Mohol sa teda život na Zem dostať z vesmíru?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Astronauti sú zaseknutí vo vesmíre: Ich príchod stále odkladajú! NASA si nevie rady
    Zdroj: Instagram/@aljazeeraenglish
    Reklama
    Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

    Americká vesmírna agentúra vyslala do vesmíru ešte v roku 2016 kozmickú sondu, ktorá bola určená na odber vzoriek z asteroidu Bennu. Návratová kapsula na Zem pristála o sedem rokov neskôr a priniesla vzorky kamenia a prachu. Vedci teraz vo vzorkách objavili zložky DNA, ktoré sú kľúčové pre život.

    Americká kozmická sonda OSIRIS-REx priniesla vzorky z asteroidu Bennu v septembri roku 2023. Vedci po ich skúmaniach zistili, že obsahujú látky, ktoré sú na Zemi zásadné pre existenciu života. Štúdiu popísali minulý týždeň v stredu v časopise Nature Astronomy, informovala o tom tn.nova.cz.

    Vzorky z Bennu obsahovali 14 aminokyselín z 20-tich, ktoré život na Zemi používa na tvorbu bielkovín. Takisto zahŕňali všetkých päť nukleobáz, ktoré slúžia na ukladanie a prenos genetických inštrukcií v zložitejších pozemských biomolekulách DNA a RNA, vrátane toho, ako usporiadať aminokyseliny do bielkovín, popisuje NASA.

    Zdroj: tasr

    Na nedatovanej snímke nádoba so vzorkami sa vznáša nad kapsulou na kozmickej sonde Osiris-Rex v blízkosti asteroidu Bennu.

    „Zistenia nepreukazujú existenciu života ako takého, ale naznačujú, že podmienky nevyhnutné na vznik života boli rozšírené v celej ranej slnečnej sústave. To zvyšuje pravdepodobnosť, že život mohol vzniknúť aj na iných planétach a mesiacoch,“ vysvetlila agentúra NASA.

    Misia prepisuje učebnice

    Vo vzorkách z asteroidu Bennu vedci takisto popísali vysoké množstvo amoniaku, ktorý za vhodných podmienok reaguje s formaldehydom a vytvára zložité molekuly, ako sú aminokyseliny. Keď sa aminokyseliny spoja do dlhých reťazcov, vytvárajú bielkoviny, ktoré potom poháňajú takmer všetky biologické funkcie.

    "Misia NASA OSIRIS-REx už teraz prepisuje učebnice o tom, čo vieme o počiatkoch našej slnečnej sústavy. Asteroidy predstavujú časovú schránku do histórie našej planéty a vzorky z Bennu sú kľúčové pre naše chápanie toho, aké zložky v našej slnečnej sústave existovali pred tým, než na Zemi vznikol život," uviedla Nicky Foxová z NASA.

    Asteroid Bennu

    ​Bennu je uhlíkatý typ asteroidu, ktorý objavili v roku 1999. Jeho stredný priemer je 490 metrov a pravdepodobne sa oddelil od oveľa väčšieho vesmírneho telesa. K Zemi sa približuje každý šesť rokov a k našej planéte sa priblíži na vzdialenosť asi 300-tisíc kilometrov.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS