Výskum predstavila ZSSK ľuďom v  kampani To SA Vie, že vlaky sú bezpečné!, ktorá motivuje ľudí k návratu späť do vlakov. Atraktivitu dopravy na koľajniciach zvyšujú aj znovuspustené medzinárodné linky, IC vlaky (od 13. 6.) či dovolenkový autovlak Bratislava – Split (od 18. 6.).

Roman Koreň, generálny riaditeľ ZSSK: „Výsledky som očakával s napätím. Počet cestujúcich v uplynulom roku dramaticky klesol, ale už sa vraciame do normálu. To, že sa citlivou PCR metódou vírus SARS-CoV-2 nepotvrdil, hovorí o zodpovednosti našich zamestnancov i cestujúcich a tiež o precíznom čistení a dezinfekcii priestorov.“

Štandardne sa vo vlakoch denne čistia vozne, záchodové misy, umývadlá a dotykové plochy, kontroluje sa klimatizácia, v ktorej sa tiež pravidelne vymieňajú filtre.

RNDr. Vladimír Zelník, CSc., vedúci Biotechnologických laboratórií BMC SAV: „Nehovoríme, že vo vlaku nikdy necestoval chorý človek. Potvrdili sme ale, že na miestach, ako sú sedačky, koše, tlačidlá a kľučky, vírus nezostal. Je to vynikajúca správa. Samozrejme, rúška a respirátory výrazne znižujú riziko infekcie z kvapôčok, ak by sme cestovali blízko niekoho infikovaného.“

Vo vlakoch platí povinnosť mať prekryté nos a s ústa. Prekrytie si možno zložiť počas jedenia a pitia. Pri kúpe cestovných dokladov v pokladniciach treba využívať platbu kartou. Vo vlakoch sa nekontrolujú testy ani potvrdenia o očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19. Pre vnútroštátne cesty takéto dokumenty nie sú potrebné. Cesty zo zahraničia sa riadia predpismi tej-ktorej krajiny.

ilustračné foto
Zdroj: ZSSK