Obrovský lom s kaskádovitými stenami, veľa zelene na okolí a priezračne čistá voda dostane každého. „Chodíme sem už niekoľko rokov. Načo ísť k moru. Tak to tu máme radi, že prehliadame nedostatky, ktoré sú tu,“ povedal Kamil (28) z Ružomberka.

Odpad dreva z diaľnice

Jazero v lome pri obci Šútovo je 17 kilometrov od Martina smerom na Ružomberok. Nájdete ho sto metrov od hlavnej cesty za novým motorestom. Vstupné sa k jazeru neplatí. Malé parkovisko bolo pri našej návšteve beznádejne preplnené. Našli sme tam autá nielen zo Žilinského kraja, ale aj z Česka.

Prvý dojem, okrem neupraveného parkoviska, pokazili aj obrovské kopy odpadu zo stromov. „Doviezli ich, keď chceli začať horúčkovito stavať diaľnicu zo Žiliny do Ružomberka. Keď im to stopli, robotníci odišli a odpad nemá kto odniesť,“ posťažovala sa mladá predavačka zo stánku.

Aj pre nudistov

Priezračná voda a kamenná pláž pri stánkoch s občerstvením je takmer celý deň preplnená. Ak si chcete nájsť súkromné miesto, treba sa prejsť okolo jazera, čo trvá dvadsať minút. Na niektorých častiach je to riadne na vodu a jej okolie je balzamom na dušu. Nejeden návštevník to prirovnáva k Plitvickým jazerám v Chorvátsku, kde sa natáčali legendárne vinetuovky.

Na jednom, asi pätnásťmetrovom úseku narazíte aj na vyznávačov nudizmu. Sami si túto časť jazera určili ako nudapláž, čo je vyznačené aj na kamennej stene nad nimi.

Adrenalínové skoky

Okrem opaľovania a kúpania sa v chladnejšej vode, ktoré je v týchto horúcich dňoch príjemným balzamom, sa dá na jazere člnkovať alebo si doň skočiť. Adrenalínoví nadšenci skáču zo skaly do päť metrov hlbokej vody. „Je to super. Už som si skočil desaťkrát a stále ma to láka,“ povedal Zbyňek (32) z Opavy.

Zoskoky sú len na vlastné riziko, plavčík ani zdravotná služba pri jazere nie je. No na brehu nájdete požičovňu nafukovacích člnov, čo využíva veľa návštevníkov.

Nocľah v piatom stupni ochrany prírody

Jeden deň strávený pri jazere v Šútove vám rozhodne stačiť nebude. No zúfať, kde na noc zložiť hlavu, rozhodne nemusíte. V okolí je možností viac ako dosť.

Štyri kilometre od jazera v horách je drevená chata Vodopád. Dostanete sa k nej aj autom. „Sme v piatom pásme ochrany prírody, tak sem môže ísť len obmedzené množstvo áut. Ubytovanie si treba objednať telefonicky vopred a na aute vás pustia len s povolením,“ vysvetlila recepčná.

Autokempingy aj penzióny

Len päť kilometrov smerom na Martin je niekoľko rekreačných zariadení. Populárny je autokemping s možnosťou ubytovania v chatkách či vlastných stanoch. Zaujímavosťou je, že vodu zohrievajú pomocou solárnych panelov.

Opačným smerom na Ružomberok sme po dvoch kilometroch od jazera v Kraľovanoch našli príjemný penzión. Za 20 eur na noc ponúkajú aj bazén, saunu, posilňovňu, veľkú záhradu a raňajky.

Penziónov v okolí je viac, s nocľahom problém mať nebudete. „V lete máme voľné izby. V zime ubytúvame lyžiarov z Martinských holí,“ vysvetlila majiteľka jedného z penziónov. Viaceré ubytovacie zariadenia majú aj zadarmo Wi-Fi pripojenie na internet.

Čaká vás megavodopád

Dovolenku pri jazere Šútovo si môžete spríjemniť aj v okolitej krásnej prírode. Odporúčame túru k šútovskému obrovskému vodopádu. Bude to ďalší dôkaz, že ste na slovenských Plitvických jazerách.

Kedykoľvek sa cez deň vyberiete k unikátnemu vodopádu, každú chvíľu cestou stretnete väčšie či menšie skupinky turistov. Všetci prišli načerpať energiu v nedotknutej prírode Malej Fatry. Prvé dva kilometre trasy pôjdete po asfaltovej ceste, a potom už len po vyhradenom neupravenom chodníku. Nachádza sa totiž v piatom, najvyššom stupni ochrany prírody. Túra k tomuto unikátu vám potrvá pomalšou chôdzou v mierne strmom teréne hodinu a pol. No nečakajte, že do troch hodín budete aj dole. Sila padajúcej vody vás tak pohltí, že nebudete chcieť odísť.

„Sme tu prvýkrát, ale je to úžasné. Prídeme znovu, musíme vodopád ukázať aj priateľkám,“ povedali nám chalani z Brna, ktorí sa po túre ochladzovali v priezračnej vode. No pozor! Vyznačený chodník je z ostrých skál, preto nechoďte na túru v šľapkách či sandáloch. Riskujete vyvrtnutie členka, rozhodne si obujte pevnú turistickú obuv.

Nocľah v piatom stupni ochrany prírody

Jeden deň strávený pri jazere v Šútove vám rozhodne stačiť nebude. No zúfať, kde na noc zložiť hlavu, rozhodne nemusíte. V okolí je možností viac ako dosť.

Štyri kilometre od jazera v horách je drevená chata Vodopád. Dostanete sa k nej aj autom. „Sme v piatom pásme ochrany prírody, tak sem môže ísť len obmedzené množstvo áut. Ubytovanie si treba objednať telefonicky vopred a na aute vás pustia len s povolením,“ vysvetlila recepčná.

Veľké diskotéky nečakajte

„Minulý rok v lete tu bola na mieste parkoviska dvakrát houseparty, ale sťažovali sa majitelia okolitých domov, tak tento rok už nebudú,“ povedala nám Martina z Vrútok, ktorá chodí k jazeru pravidelne. Jedinou zábavou pre mladých je len jeden zo stánkov s občerstvením. Vnútri púšťa hudbu, prevažne cez víkend, ale niekedy aj celý deň. No ak chcú ubytovaní skutočnú diskotékovú zábavu, musia vyraziť do Martina alebo Ružomberka. (rm)

Nevyhovujúce záchody

Sociálne zariadenia pri jazere v lome, pri Šútove nás nemilo prekvapili. Je síce pravda, že táto lokalita je zadarmo, no takýto stav si záchody rozhodne nezaslúžia. Kamenná búda vo veľkosti väčšej maringotky slúžila ako WC aj pre mužov, ale aj pre ženy. Vonkajšie steny boli pomaľované ženskými tvárami. V okolí nenájdete ani prezliekacie kabínky.

Naše hodnotenie:

Kúpalisko – 3/5
Kvalita vody – 5/5
Ubytovanie – 5/5
Zábava v areáli – 2/5
Stravovanie – 4/5
Zaujímavosti v okolí – 5/5
Dostupnosť autom – 5/5
Celkové hodnotenie – 4/5

Halušky s diétnou porciou bryndze

Láka vás predstava ísť sa pozrieť na jazero v lome v Šútove a máte obavu, či nezostanete hladní? Stravu si rozhodne z domu nosiť nemusíte. Dva bufety a motorest priamo pri jazere váš hlad hravo zaženú.

Medzi parkoviskom a jazerom pri vstupe sú dva bufety s veľkým výberom nápojov a niečoho na zahryznutie. No čakajte len rýchle občerstvenie ako klobása, hranolčeky či langoš. Ceny sú prijateľné, nie je to lokalita, kde by chodili tisícky nadšencov kúpania.

V oboch bufetoch je možnosť si aj posedieť. Ak si váš žalúdok vyžaduje teplú, varenú stravu, päťdesiat metrov od jazera priamo pri hlavnej ceste nájdete nový motorest, ktorý postavili len minulý rok. Mali bohatú ponuku jedál. Ak si vyberiete niečo, čo v dennej ponuke nie je, do pár minút to máte na stole. Porcia bryndzových halušiek, ktorú sme si objednali, bola dostatočne veľká, no keď sme ich ochutnali, zistili sme, že halušky videli bryndzu len z rýchlika.

Aj vo väčšine penziónov v okolí varia. Autokempingy zas ponúkajú samostatné kuchynky, kde si obed či večeru môžete uvariť sami.

Ceny

pivo 0,5 l – 0,90 až 1,10 eura
kofola 0,5 l – 0,80 eura
minerálka 0,5 l – 0,80 eura
presso – 1 euro varená
kukurica – 1 euro
hranolčeky 100 g – 1 euro
kurací rezeň 130 g – 2,50 eura
zemiak. placka 60 g – 0,50 eura
klobása 130 g – 1,5 eura