Antidopingové kontroly sú v čase pandémie koronavírusu výrazne obmedzené a v mnohých krajinách aj pozastavené.

Športoví funkcionári každému športovcovi odkazujú, aby nepodvádzali. Podľa generálneho riaditeľa Svetovej antidopingovej agentúry Oliviera Niggliho sa boj proti dopingu netýka iba testovania. Príslušné orgány majú veľa nástrojov, ktoré môžu využívať. Veľmi dobrý prehľad o správaní sa športovca ponúkajú aj biologické pasy.

Žaneta Csáderová
Žaneta Csáderová
Zdroj: TASR

Na Slovensku je v súčasnosti antidopingové testovanie rovnako ako vo svete obmedzené. „Množstvo našich športovcov sa vrátilo v posledných týždňoch zo sústredení v zahraničí, následne išli do karantény. Momentálne máme nariadenie robiť testy len v nevyhnutých prípadoch. Musíme dbať na ochranu zdravia športovcov i dopingových komisárov,“ uviedla v podcaste Slovenského olympijského a športového výboru s názvom „Olympijský podcast“ riaditeľka Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky Žaneta Csáderová.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: SOŠV

 

Olympijský podcast môžete počúvať zadarmo na:
Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Soundcloud

Vo svojej aplikácii, cez ktorú chcete podcast počúvať, zadajte názov „Olympijský podcast", nastavte si automatické odoberanie a každý týždeň vo štvrtok môžete počúvať rozhovory so zaujímavými ľuďmi o zaujímavých témach z oblasti športu. Vždy v utorok ráno zas na vás čaká pravidelná spravodajská rubrika „TalkSport", v ktorej analyzujeme všetko, čo sa udialo v slovenskom športe za uplynulý týždeň.

Vo svete športu nastalo v tejto dobe vákuum. Koronavírus zapríčinil, že sa športový život prakticky zastavil. U mnohých ľudí vrátane športovcov môžu v súčasnej dobe preventívnych opatrení nastať aj psychické problémy, ktoré môžu riešiť aj alkoholom či ľahkými drogami. Aj preto odborníci odporúčajú športovcom v čo najväčšej miere využívať psychológov či mentálnych trénerov. „Toto obdobie nie je žičlivé pre žiadnu formu dopingu. Športovci nemajú také možnosti pre tréning, zdravotnú starostlivosť, ideálnu výživu. Preto všetkým odporúčam len pozitívny doping – regeneráciu, spánok, zdravú stravu a doliečovanie si zranení,“ doplnila v Olympijskom podcaste Slovenského olympijského a športového výboru Žaneta Csáderová. Podcast, ktorý Slovenský olympijský a športový výbor pripravuje aj za pomoci exkluzívneho partnera Tipos, generálnych partnerov Toyota a 4F a hlavných partnerov BILLA, Matador, Kooperativa, Dôvera, Transpetrol a Slovenská sporiteľňa, si môžete už teraz vypočuť aj vo svojich aplikáciách.

Žaneta Csáderová
Žaneta Csáderová
Zdroj: TASR

V Olympijskom podcaste so Žanetou Csáderovou, ktorý si už dnes môžete vypočuť vo svojich aplikáciách, nájdete aj odpovede na tieto otázky:
Robia sa v antidopingových laboratóriách aj testy na prítomnosť koronavírusu?
Ako často testujú počas normálneho obdobia športovci zaradení do národného registra Antidopingovej agentúry SR?
Ako sa testovali kandidáti štartu na olympijských a paralympijských hrách?
Pomohol Antidopingovej agentúre SR odklad olympijských hier v Tokiu na budúci rok?
Kde sa vyhodnocujú vzorky zo slovenských odberov?
Ako pracuje Antidopingový agentúra SR s biologickými pasmi športovcov?