Vianočné sviatky a príchod Nového roku je spojený s oslavou. A k správnej oslave patrí aj Champagne alebo šampanské. Veľa ľudí stále pokladá každé šumivé víno za tvz. „Šampáňo“, ale v skutočnosti je to inak. Champagne je len jedno a práve všetky ostatné sú šumivé vína.

Champagne je oblasť vo Francúzsku a aj označenie šumivého vína, ktoré je vyrobené podľa pravidiel tejto apelácie. Má výsostné postavenie medzi šumivými vínami. Vyrába sa klasickou metódou, pomocou sekundárnej fermentácie vo fľaši. Šampanské je výnimočné, nezameniteľné a neopakovateľné. Vyrába sa kupážou troch odrôd: Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier, v malom množstve i Pinot Blanc, Pinot Gris, Arbane a Petit Maslier. Vyzrieva minimálne 36 mesiacov, ale i dekádu.

Špeciálna edícia Champagne pri príležitosti uvedenia nového filmu s Jamesom Bondom
Špeciálna edícia Champagne pri príležitosti uvedenia nového filmu s Jamesom Bondom
Zdroj: WinePlanet.sk

Štatistiky predaja výrobcov šampanského hovoria o tretinovom podiele decembrového pitia na celoročnom obrate. Zároveň však dokumentujú, že sa čoraz viac stávajú celoročným pitím. Zvyk piť šampanské inokedy ako koncom roka, prípadne pri slávnostných príležitostiach, sa na Slovensku ešte neudomácnil. Francúzi s obľubou kombinujú Champagne s jedlom, pričom platia rovnaké pravidlá ako pri snúbení jedla a tichých vín.

Nečakajte na koniec roku. Silvester a vítanie Nového roku nie je jediný dôvod, aby ste si vybrali to správne šampanské.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Ponúkame vám pár zaujímavých tipov na šampanské od someliérky

Champagne Bollinger Special Cuvée Brut je ideálnym darčekom pre pánov. Bohaté, muskulatúrne Champagne, ktorému neodolal ani James Bond. Okrem klasickej 0,75l fľaše je v ponuke aj 1,5l, 3l, 6l, 9l, 12l a dokonca i 15l. Dámy poteší ružová verzia Bollinger Rosé Brut.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Ak ide naozaj o významnú udalosť určite odporúčame vyskúšať Champagne Bollinger La Grande Année 2008, ide o prestížne Champagne zo skvelého ročníka. 71% Chardonnay a 29% Pinot Noir. Hrozno pochádza z najlepších viníc. Vôňa má impozantnú hĺbku a výraz. Ovocné tóny harmonizuje stopa kvetín a karamelu. Výborná štruktúra a štýl. Dlhý, komplexný záver. Výborný priestor pre vyzrievanie.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Vyskúšali ste niekedy tiché vína z oblasti Champagne? Majú svoje vlastné označenie Coteaux Champenois a práve Bollinger, ako jedno z mála vinárstiev ponúka jedinečný Pinot Noir Le Côte Aux Enfants z ročníka 2014. Vinohrad sa nachádza v Grand Cru-Ay a jeho vek siaha do začiatku 20. storočia. Produkuje sa iba v najlepších rokoch a vo veľmi malom množstve. Unikátne červené víno s mimoriadnym potenciálom vyzrievania sa každoročne stáva vyhľadávaným artiklom pre zberateľov. Rarita!

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk

Ak však uprednostňujete skôr jemnejší štýl Champagne odporúčame vyskúšať Champagne Ayala, ktoré patrí pod spoločnosť Bollinger. Enologičkou je žena Caroline Latrive, ktorá preferuje moderný, suchý, delikátny a čistý prejav. Ayala je klasické Champagne s výrazom. Prestížne Champagne Ayala sa volá Perle d´Ayala a je ozajstnou perlou medzi Champagne. Delikátny a rafinovaný prejav z komplikovaného ročníka 2001, v úžasnej kondícii. Skvelá harmónia a ušľachtilý prejav. Ayala je v top forme.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: WinePlanet.sk