Dobrý nápad môže mať aj jednotlivec - to vedia v Nadácii Orange a opäť otvorili grantový program Spojme sa pre dobrú vec, ktorý sa už 15 rokov venuje komunitnému rozvoju a podporuje aktívnych ľudí. V grantovom programe rozdelia sumu 80-tisíc eur na projekty, za ktorými môže stáť organizácia či združenie, ale aj neformálna skupina ľudí, ktorá má dobrý nápad, zlepšujúci život v ich komunite a chcú ho svojpomocne realizovať.
Na jednotlivé projekty možno získať podporu v maximálnej výške 3-tisíc eur. Uzávierka prijímania projektov je 22. mája 2019 do polnoci. Projekty treba predložiť prostredníctvom elektronického formulára uvedeného na adrese nadaciaorange.egrant.sk a realizovať sa musia od polovice júna do konca októbra tohto roku. V programe bolo podporených už vyše 900 projektov, najnovšie na inšpiráciu predstavujeme tieto.

Workout v Zátoke pokoja

Projekt Zátoka pre radosť mal za cieľ priniesť do Zátoky pokoja v Trenčíne nové možnosti športovania. Tie sa zhmotnili v projekte miniworkoutového ihriska. Okrem cvičebných prvkov sa v zátoke vytvorili stanovištia pre cyklistov a vyčistil sa nový prírodný priestor na oddych - Zelený pavilón, ktorý sa nachádza pod korunou starej košatej vŕby.

Pôvodný zámer - postaviť pumptrackovú dráhu - sa síce naplniť nepodarilo, workoutové ihrisko sa však tiež stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom. „Myšlienka na pôvodný projekt pumptrack vznikla ešte pri projekte Nábrežie a bol zameraný na vznik chodníka pri rieke, spojili sme ho aj s vyčistením okolia. Nápad vznikol prirodzene ako využitie terénnych nerovností. Vytvorenie workoutového ihriska prišlo aj na základe otázok ľudí, ktorí využívajú bežecký ovál pri Zátoke a pýtali sa nás, či neplánujeme umiestniť nejaké cvičebné prvky do tohto priestoru,“ vysvetlila motiváciu vzniku projektu Elena Gogálová zo skupiny Ľudia zo zátoky.

Preaktívnych: S podporou Nadácie Orange vzniklo v Trenčíne miniworkoutové ihrisko.
Preaktívnych: S podporou Nadácie Orange vzniklo v Trenčíne miniworkoutové ihrisko.
Zdroj: Ľudia zo zátoky

EKOcentrum Pod širákom

Náučný chodník Párnické jazerá už nie je len obyčajným chodníkom v prírode. Vďaka občianskemu združeniu Párnický rybár sa s finančnou podporou projektu Spojme sa pre dobrú vec podarilo vybudovať EKOcentrum Pod širákom, ktoré vyrástlo v strede náučného chodníka, a tak sa lokalita zmenila na interaktívnu učebňu pod holým nebom, zaujímavú pre deti aj dospelých.

Aká bola ich motivácia? „Keďže žijeme v obci Párnica a radi navštevujeme miestne jazerá, už sme sa nemohli pozerať na nelegálne skládky odpadu, ktoré každoročne zlikvidujeme, ale vznikajú opäť. Preto sme v spolupráci s obcou zrealizovali Náučný chodník Párnické jazerá a jeho prirodzeným pokračovaním je EKOcentrum Pod širákom,“ vysvetlila Zdenka Prílepková z občianskeho združenia Párnický rybár.

Náúčný chodník: Rozšíril sa o takéto ekocentrum.
Náúčný chodník: Rozšíril sa o takéto ekocentrum.
Zdroj: OS Párnický rybár

Pumptrack v Košiciach

Občianske združenie Enjoy the Ride vylepšilo trať v cykloareáli Dirtpark Drábova. Konkrétne to znamená, že tam skvalitnili podmienky jazdenia zmenou jazdného povrchu pumptracku z hlineného na asfaltový, ktorý umožňuje návštevníkom využiť areál aj v horšom počasí.
„Keďže hlinený pumptrack si vyžadoval každoročnú jarnú úpravu po zime, ktorá nám zaberala kopu času, rozhodli sme sa odbremeniť od tejto povinnosti,“ hovorí Martin Boršč zo združenia Enjoy the Ride.

Vďaka zmene povrchu sa rozšírili možnosti využívania cykloareálu aj pre skejtbord a kolobežky, čo rovnako prispelo k zvýšeniu jeho návštevnosti. „Čas ukázal, že to bolo výborné rozhodnutie a denne je pumptrack najvyťaženejším miestom v našom areáli. Miestami sa stáva, že kapacitne nepostačuje pokryť záujem návštevníkov,“ doplnil Martin Boršč.

Pumptrack môžu využívať aj skejtbordisti a kolobežkári.
Pumptrack môžu využívať aj skejtbordisti a kolobežkári.
Zdroj: Enjoy the ride

Vyhliadka na kline

Absencia oddychovej a športovej zóny motivovala dobrovoľníkov z obce Hrašovík vytvoriť Vyhliadku na kline - drevenú vežičku s výhľadom na rieku Torysa a okolité obce i kopce. Skupina aktívnych občanov, ktorých dala dokopy Emília Bučková, vytvorila v prostredí pod lesom oddychovú zónu s vyhliadkou na okolie.

„Pri nedeľných prechádzkach sme sa náhodne stretávali s obyvateľmi i okoloidúcimi na mieste, kde práve teraz stojí vyhliadková vežička. Vždy sme prehodili zopár slov a starší spomínali, ako kedysi obrábali okolité polia. Preto sme sa rozhodli vybudovať také miesto, kde sa ľudia zastavia, pozhovárajú, niečo nové dozvedia a spoznajú okolie našej obce,“ hovorí o nápade vybudovať tam vyhliadkovú vežičku Emília Bučková.
Názory na projekt boli síce spočiatku rôzne, ale keď vežička vyrástla, zmenila okolité prostredie a prijali ju jednoznačne pozitívne.

Minivežička: je z nej dobrý výhľad na rieku Torysu.
Minivežička: je z nej dobrý výhľad na rieku Torysu.
Zdroj: archív E.B.