Pred ôsmimi rokmi vypil priemerný Slovák ročne 94 litrov piva. Pivovarníci vtedy ohlasovali „útok na stovku“. Realita ich však šokovala. V minulom roku sa u nás vypilo len 78 litrov piva na osobu. Tomu zodpovedá aj situácia vo výrobe zlatistého moku. „Je to škoda, lebo výrobné kapacity máme stavané na 5,5 milióna hektolitrov. Ranou pre pivovarníkov bolo zdvojnásobenie spotrebnej dane na pivo v roku 2003 a odvtedy to ide dole z kopca,“ hovorí výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Roman Šusták. Pokles vo výrobe pokračuje podľa neho aj tento rok. „Jún bol už lepší. Môže za to teplejšie počasie i účasť našich futbalistov na majstrovstvách sveta. Celospoločenskú krízu však stále výrazne cítime,“ dodáva.

Ostanú len dva pivovary?

Malí výrobcovia piva združení v Asociácii nezávislých pivovarov Slovenska upozorňujú na to, že trh s pivom je deformovaný silným zastúpením dvoch veľkých pivovarov. „Doménou týchto dvoch pivovarov, ktoré ovládajú 80 percent trhu, je výroba takzvaného europiva,“ hovorí predseda asociácie Ľubomír Vančo. „Ak to takto pôjde ďalej, na Slovensku ostanú len dva pivovary a jedna chuť piva,“ myslí si Vančo.

Viac ide desiatka a pivo vo fľaši

Správanie konzumentov piva sa za posledné roky zásadne zmenilo. Kým pred desiatimi rokmi tvoril podiel dvanástky až 75 percent na trhu, dnes sa predá z dvanástky len každé piate pivo. Dôvodom je nižšia cena i nižší podiel alkoholu. Zaujímavosťou je vzrastajúca obľuba piva v plechovke. V roku 2005 tvorili plechovky len päť percent z vyrobenej kapacity, dnes je to 12 percent. Zmena je aj v pomere čapované verzus fľaškové. Pred pár rokmi bol tento pomer vyrovnaný.