Vysoký energetický príjem vedie k ukladaniu energie v tele vo forme podkožného tuku, a naopak, zníženie vášho energetického príjmu má za následok chudnutie.

„Každá potravina alebo nápoj majú určitú energetickú hodnotu, preto telu poskytujú rozdielne množstvo energie,“ hovorí Ing. Zuzana Chlebová, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Ak ste sa zamerali na redukciu váhy, pomôžu vám potraviny s vysokým množstvom živín a zároveň bez prebytočného množstva energie.

Ilustračné foto.
Zdroj: Kaufland
Koľko je tak akurát?

Nastaviť si denný príjem kalórií tak, aby zodpovedal individuálnym požiadavkám vášho tela, nie je jednoduché. Zvážiť by ste mali svoj bežný energetický výdaj, vek, pohlavie a telesnú hmotnosť, ktorá pristane vášmu zdraviu.

„Zdravý človek by mal mať vyrovnaný príjem a výdaj energie, aby si zabezpečil optimálnu telesnú hmotnosť a zároveň ju vedel efektívne využívať na rôzne metabolické reakcie, prebiehajúce v tele“, vysvetľuje Ing. Zuzana Chlebová, PhD.

Pomôckou na udržanie vašej optimálnej hmotnosti je sledovanie energetickej (kalorickej) hodnoty potravín. Štandardne ju nájdete uvedenú na obale.

Pre zjednodušenie vášho nákupu zaviedol Kaufland na svojej webovej stránke prehľadné označenie, ktoré rozlišuje výrobky podľa piatich farieb a písmen od A po E. Takéto označenie sa označuje ako Nutri-Score.

Ilustračné foto.
Zdroj: Kaufland
Nákupy presne na mieru

„Vďaka farebnému označeniu pri vybraných produktoch privátnych značiek na našej webstránke si zákazníci ľahko prispôsobia svoj nákup aktuálnym potrebám a odporúčanému stravovaciemu režimu. Navyše, Nutri-Score efektívne odstraňuje stres z vyberania vhodných potravín“, hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

Ak sa budete držať systému Nutri-Score a skladať svoj jedálniček primárne zo „zelených“ až „oranžových“ potravín, ktoré doplníte primeranou dávkou vlákniny vo forme ovocia, zeleniny, orechov a obilnín, ľahko sa dostanete späť do formy.

Ilustračné foto.
Zdroj: Kaufland