Sexuálny kontakt s partnerom považujeme za niečo prirodzené a príjemné. V niektorých prípadoch to však neplatí. Nakaziť sa pohlavne prenosnou chorobou rozhodne nie je nič, čo chceme zažiť. Čo všetko môžeme dostať?

Na úvod

Väčšina sexuálne prenosných chorôb postihuje obe pohlavia a ohrozuje zdravie človeka. Niekedy sa dokonca môže stať, že sa u človeka objaví pohlavná choroba úplne bez príznakov.
Zväčša ale platí, že v prípade žien mávajú pohlavné choroby závažnejší priebeh a následky, pretože môžu ohroziť nielen plodnosť ženy, ale aj zdravie a život plodu. Šíria sa vaginálnym, análnym a orálnym nechráneným stykom. Riziko šírenia chorôb môže pomôcť znížiť používanie kvalitných  kondómov.

Príznaky u mužov môžu zahŕňať bolesť alebo nepríjemné pocity počas sexu (ale aj močenia), vyrážky/vredy na penise, semenníkoch, zadku, výtok alebo krvácanie z penisu. Bežné sú aj opuchy semenníkov. Najčastejšími prejavmi u žien býva bolestivosť počas súlože, krvácanie alebo výtok z pošvy, svrbenie v pošve a jej okolí. Rovnako ako u mužov, môže sa vyskytnúť bolesť pri močení.

Toto si môžete “odniesť” od partnera

Chlamýdie

Toto bakteriálne ochorenie nemusí mať žiadne viditeľné príznaky. Keď sa však prejavia, môže sa jednať o:

  • zelený/žltý výtok z penisu alebo vagíny,
  • bolesť v podbrušku,
  • nepohodlie počas sexu alebo močenia.

Počas tehotenstva môžu chlamýdie spôsobiť u dieťaťa slepotu alebo spôsobiť ďalšie závažné stavy.

Syfilis
Prvým príznakom výskytu syfilisu býva objavenie sa okrúhleho bodu v oblasti pohlavia, konečníka alebo úst. Neskôr sa pridajú bolesti hlavy, horúčka, únava, vypadávanie vlasov a bolesti kĺbov. Neliečené formy syfilisu môžu viesť k duševným ochoreniam, strate zmyslov (zrak, sluch), srdcovým ochoreniam a v niektorých prípadoch aj k smrti.

HPV
Jedná sa o vírusové ochorenie “ľudský papilomavírus”. Najbežnejším príznakom sú bradavice na pohlaví, ústach alebo krku. Niektoré z kmeňov vírusu sa spájajú so vznikom rakoviny, napr. rakoviny krčka maternice. Proti niektorým kmeňom je možné očkovanie.

Trichomonáza
Najčastejším prejavom je svrbenie a pálenie v oblasti penisu alebo pošvy sprevádzané výtokom. U žien sa prejavuje “rybím zápachom”. Je možné liečiť ju antibiotikami. Neliečené formy však môžu mať vážne následky: neplodnosť, infekcie močovej trubice, zápalové ochorenia panvy.

Herpes
Viditeľným príznakom herpesu sú pľuzgiere v oblasti úst a genitálií, pričom prvé ohnisko býva najbolestivejšie. Tehotná žena môže preniesť opar na svoje dieťa a následky môžu byť fatálne.

Kandidóza/Mykóza
Zvyčajne sa neprenáša sexuálnym stykom, môže sa to však stať pod vplyvom ďalších ochorení. U žien sa toto kvasinkové ochorenie prejavuje vaginálnym svrbením, bielym výtokom a bolesti pri sexe. Muži môžu mať bolestivý opuch hrotu penisu.

Tip: Prevziať kontrolu nad svojím sexuálnym zdravím vám pomôže vyhnúť sa neželaným ochoreniam. Zabezpečiť sexuálnu vitalitu môžete aj prostredníctvom výživových doplnkov na prírodnej báze.  Zerex Ultragold obsahuje extrakty z tradičných bylín a vitamíny, ktoré prispievajú k udržaniu sexuálnej kondície a vitality v každom veku. Vďaka vysoko koncentrovanému zloženiu účinných látok priaznivo pôsobí na udržanie správnej funkcie reprodukčného ústrojenstva.