Najkrajšie miesta, ktoré nájdete v púšťach: Ktoré by ste chceli navštíviť?
23. 6. 2024, 7:00

Zdroj: Shutterstock
Púšte skrývajú mnohé tajomstvá. My vám ukážeme tie, ktoré sú podľa nás najzaujímavejšie.
Zdroj: Shutterstock
Ruka púšte, Čile
Púšť Atacama sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Tichého oceánu v Čile a je jedným z najsuchších miest na Zemi – jedinou piesočnou púšťou, ktorá má menej zrážok ako polárne púšte. Práve tam sa začiatkom 80. rokov 20. storočia rozhodol postaviť čílsky umelec Mario Irarrázabal svoju večnú sochu Mano de Desierto, teda Ruku púšte.
Zdroj: Shutterstock
Masada, Izrael
Táto drsná pôsobivá pevnosť uprostred púšte je vytesaná do skalnej steny a splýva s okolitou krajinou. Masada, ktorú dal postaviť kráľ Herodes v roku 30 pred Kristom, je jedným z najdôležitejších archeologických nálezísk v Izraeli. Jej tábory, opevnenia a útočná rampa, ktorú využili Rimania na dobytie pevnosti, sú neuveriteľne dobre zachované. Na Masadu sa návštevníci môžu dostať pešo po kľukatej ceste k vysokej pevnosti alebo lanovkou, ktorá premáva z turistického centra na úpätí. Mnoho ľudí sa rozhodne vyliezť pri východe slnka, aby sa im naskytol neuveriteľný výhľad na pohorie Moab a Mŕtve more.
Zdroj: Shutterstock
Kláštor svätej Kataríny, hora Sinaj, Egypt
Ako najdôležitejšie náboženské miesto na Sinaji je kláštor svätej Kataríny významným miestom pre prívržencov kresťanstva, islamu a judaizmu a zvyčajne ho pravidelne navštevujú turisti na jednodňových výletoch zo Šarm aš-Šajchu. Kláštor zo v 6. storočia sa nachádza na úpätí hory Horeb, kde podľa Starého zákona dostal Mojžiš Desať prikázaní. Poloha kláštora na Sinajskom polostrove z neho v súčasnosti robí pre turistov nebezpečné miesto. Mnohé vlády varovali svojich občanov, aby nenavštevovali Sinajský polostrov kvôli hrozbám terorizmu a častým útokom na bezpečnostné sily aj civilistov.
Zdroj: Unsplash
Petra, Jordánsko
Petra je jordánskym pokladom a divom sveta. Vytesali ju do skalnej steny pred viac ako dvetisíc rokmi Nabatejci (kočovný kmeň, ktorý sa tu nakoniec usadil) a stalo sa hlavným mestom ich bohatej obchodnej ríše. Keď nabatejská civilizácia upadla, Petru prevzali ju Rimania. V Petre stále objavujú niečo nové. Moderná technológia pomohla výskumníkom odhaliť obrovskú platformu, ktorá má podobnú veľkosť ako olympijský bazén. Po preskúmaní satelitných snímok a snímok z dronov si archeológovia všimli veľkú obdĺžnikovú štruktúru neďaleko slávnej Pokladnice (na obrázku). Predpokladá sa, že štruktúra bola kedysi lemovaná stĺpmi a odborníci sa domnievajú, že to mohla byť svätá budova alebo nejaký druh verejnej administratívnej budovy.
Zdroj: Shutterstock
Scottyho zámok, Kalifornia, USA
Údolie smrti, ktoré sa rozprestiera na hraniciach Kalifornie a Nevady, je jedným z najhorúcejších miest na svete. O to ohromujúcejší je fakt, že sa niekto rozhodol postaviť rozľahlú vilu uprostred tejto vyprahnutej krajiny. Chicagský milionár Albert Mussey Johnson postavil Scottyho zámok v 20. rokoch 20. storočia a pomenoval ho po notorickom hľadačovi pokladov, umelcovi a podvodníkovi Walterovi Scottovi, s ktorým Johnson nadviazal nepravdepodobné priateľstvo. V roku 1970 národný park Death Valley kúpil Scottyho zámok, ktorý sa používal ako penzión. Vilu v štýle španielskeho kolonializmu navštívi každý rok okolo 100-tisíc ľudí kvôli jej výhodnej polohe asi tri hodiny jazdy od Las Vegas. Vilu však poškodili silné povodne v roku 2015 a odvtedy nie je sprístupnená verejnosti.
Zdroj: Shutterstock
Vodopády Havasu, Arizona, USA
Tento vodopád vytvára svoju zamatovú kaskádu v odľahlej oblasti neďaleko národného parku Grand Canyon. Okolie je neuveriteľné, s dramatickými, medovo sfarbenými roklinami, vodopádmi a modrozelenými jamami ako stvorenými na plávanie, pričom živé farby vodopádov Havasu sú najvýraznejšie zo všetkých. Je to jeden z piatich vodopádov v indiánskej rezervácii Havasupai, ktorej obyvatelia sú známi ako „ľudia modrozelenej vody“.
Zdroj: Shutterstock
Kolmanskop, Namíbia
Kolmanskop bol kedysi jedným z najbohatších miest na svete, a to vďaka nálezu diamantových ložísk na začiatku 20. storočia. Priviezli sem asi tisíc robotníkov, aby ťažili diamanty asi 14 kilometrov východne od prístavného mesta Lüderitz. Mesto prekvitalo, kým v roku 1928 260 kilometrov južne od Kolmanskopu neobjavili ešte väčšie nálezisko diamantov, čo spôsobilo, že mnohí baníci odišli tam. Kolmanskop definitívne opustili v roku 1956.
Zdroj: Shutterstock
Tataouine, Tunisko
Tataouine, púštne mesto v južnom Tunisku, je známe unikátnou jaskynnou architektúrou berberského obyvateľstva. Návštevníci prichádzajú obdivovať jeho opevnenie, ale je tu aj ďalší dôvod, prečo je toto miesto také obľúbené. Mesto sa objavilo v intergalaktickej ságe Hviezdne vojny od Georgea Lucasa.
Zdroj: Shutterstock
Rozprávkové kruhy, Namíbia
Sú tieto kruhy roztrúsené po namíbijskej púšti dielom bohov, mimozemšťanov alebo, ehm, termitov? Je zrejmé, že jedna odpoveď je rozumnejšia ako ostatné a je to tiež najlogickejšia hypotéza, s ktorou vedci prišli pre takzvané rozprávkové kruhy, ktoré sa nachádzajú len tu a v niektorých častiach Austrálie. Stále neexistuje žiadne oficiálne vysvetlenie a štúdie pokračujú.
Zdroj: Shutterstock
Gas Haven, neďaleko Ouarzazate, Maroko
Nie sú to len historické ruiny, ktoré nájdete na púšťach. Každý, kto videl horor z roku 2006 Hory majú oči, by mohol rozpoznať úsek púšte pri meste Ouarzazate v Maroku. Vo filme je čerpacia stanica Gas Haven miestom, kde rodina prvýkrát počula o skratke cez púšť od strašidelného predavača v obchode.