Pôvabná Snehulienka, nezbední Tom a Jerry, veselý Macko Pu a jeho priatelia či roztomilí Šmolkovia patria medzi kreslenú klasiku. Za posledné roky sa k nim pridali aj rozprávky, ktoré nás môžu aj čo-to naučiť. Spomínate si na príbeh ovdoveného starčeka z rozprávky Hore? Alebo na zeleného zlobra Shreka, ktorý všetkým ukázal, že výzor je v láske úplne nepodstatný? Animované filmy nás prenesú z každodennej reality do rozprávkového sveta fantázie a možno práve preto sa tešia veľkej obľube. Všetko to má na svedomí fenomén menom Disney.

Shrek
Shrek
Zdroj: Dreamworks/Disney/Pixar

Dobromyseľný Shrek

Začala to Snehulienka

Na začiatku celej éry animovaných filmov stál talentovaný americký filmový producent, scenárista a režisér Walter Elias Disney. Svoj prvý animovaný film vytvoril už v roku 1923. Život vdýchol viacerým známym postavičkám, z jeho dielne vyšiel napríklad myšiak Mickey Mouse, káčer Donald, Goofy alebo pes Pluto. Najväčšiu slávu mu však priniesol celovečerný animovaný film snehulienka a sedem trpaslíkov, ktorý sa stal asi najväčším svetovým filmovým trhákom všetkých čias. Za svoj život nazbieral rekordné množstvo Oscarov - dokopy ich dostal úctyhodných dvadsať.

Myšiak Mickey Mouse
Myšiak Mickey Mouse
Zdroj: Dreamworks/Disney/Pixar

Myšiak Mickey je legendou

Foto: Dreamworks/Disney

Kreslené postavičky ožili

Obrovský úspech kreslených filmov nenechal chladných ani súčasných filmových režisérov a tak sa rozhodli vdýchnuť kresleným postavičkám život v podobe celovečerných filmov. A tak vznikli "rozprávky" na motívy klasickej predlohy, ich dej však častokrát nemá s rozprávkou nič spoločné. Scenáristi ich skôr premenili na akési dobrodružné filmy okorenené dávkou násilia a lásky pre dospelých. Aj napriek tomu sa však aj medzi hranými filmami nájdu vydarené kúsky. Faktom však zostáva, že "animák je animák", a my sa k nim budeme vždy radi vracať. A ktorý je ten váš najobľúbenejší?