Preto vznikla Cena Dionýza Ilkoviča, ktorá už tretí rok po sebe hľadá a oceňuje po celom Slovensku výnimočných učiteľov a nepedagogických pracovníkov, ktorí rozvíjajú talent nadaných študentov v prírodovedných predmetoch mimo vyučovacích hodín.

Cena Dionýza Ilkoviča bola v uplynulých dvoch rokoch projektom slovenskej technologickej spoločnosti PosAm. Od roku 2019 však organizačnú aj rozvojovú úlohu preberie Nadácia Dionýza Ilkoviča. Generálny riaditeľ PosAm Marián Marek, iniciátor vzniku nadácie, pozýva do projektu každého, kto má záujem pomôcť učiteľom nielen morálne, ale aj materiálne. „CDI je naša srdcovka a chceme, aby sa postupne zmenila z najmä morálneho ocenenia, na systematickú pomoc učiteľom aj školstvu. Na to potrebujeme viac partnerov, ktorí prinesú inšpiráciu nové nápady ale aj financie. Preto sme sa rozhodli vytvoriť nadáciu, do ktorej sa môže pridať každý, kto zdieľa rovnaké presvedčenie.“

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča

V budúcnosti by teda nadácia mohla poskytovať finančnú podporu študentom a učiteľom pri ich aktivitách doma aj na medzinárodných súťažiach. „Na Slovensku máme mnoho skvelých učiteľov, vďaka ktorým žiaci nosia zo zahraničia mimoriadne úspechy. A to aj napriek tomu, že často je priepastný rozdiel v podmienkach a zázemí, ktoré rôzne tímy majú. Ak by sme pre našich žiakov a učiteľov dokázali zabezpečiť napríklad lepšie technické vybavenie a vedeli ich podporiť aj vhodnou formou kompenzácie za čas, ktorý trávia rozvojom mladých talentov mimo vyučovacích hodín, bolo by to skvelou správou pre slovenskú vedu aj celé Slovensko. Veď šikovných mladých ľudí potrebujeme ako soľ.“ hovorí ďalší člen správnej rady, vedec a bývalý kandidát na prezidenta SR, Robert Mistrík.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča

Nominujte výnimočných učiteľov, ktorí rozvíjajú mladé talenty

Nominovať učiteľov môže teraz ktokoľvek na stránke www.cenadi.sk, kde nájdete aj všetky ďalšie informácie o ocenení. „Za ostatné roky sme dostali spolu takmer 70 unikátnych nominácii. My však vieme, že na Slovensku je ešte mnoho výnimočných učiteľov. Veríme, že si ich študenti, kolegovia či blízky nájdu čas oceniť ich prácu“ hovorí odborný garant a predseda poroty Martin Plesch z fyzikálneho ústavu SAV.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča

Cena Dionýza Ilkoviča bude víťazovi ročníku 2019 odovzdaná na slávnostnom podujatí 7 Novembra 2019. Finalisti si okrem vecných cien rozdelia aj finančnú odmenu vo výške 6 000€.
Spolu s nadáciou vzniká aj učiteľská komunita CDI Alumni. Tá bude združovať minulých aj budúcich laureátov CDI, ako aj porotcov súťaže. „Dlhodobo chceme okolo CDI budovať komunitu učiteľov, ktorá má potenciál identifikovať problémy a na základe už overených pozitívnych príkladov navrhovať riešenia. Zároveň chceme poskytnúť pridanú hodnotu aj pre samotných učiteľov,“ dodáva CDI Martin Plesch.

 

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Nadácia Dionýza Ilkoviča