Keď Jozef Praznovský vyzliekol policajnú uniformu a odišiel do dôchodku, dal sa do výroby betlehemov. Do Slovenskej knihy rekordov sa z roku 2010 dostal s rekordnými 538 kusmi, ktoré naraz vystavoval pod jednou strechou. V skutočnosti ich má oveľa viac.

Vlani verejnosti ukázal viac ako osemsto betlehemov, časť z nich vystavuje dnes v žilinskom obchodnom centre. Vyštudovaný výtvarník je špecialista na miniatúrne betlehemy z netradičných materiálov.

Umelec ako materiál používa aj rybie kosti.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová, archív

Umelec ako materiál používa aj rybie kosti.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová, archív

Ježiška, Máriu, Jozefa a Troch kráľov umiestnil aj do vlastného vypadnutého zuba, rybieho žalúdka, šupky od pomaranča, šampiňóna, mušle. Maštaľku vytvoril aj z dikobrazích pichliačov, korytnačích šupín či mäsožravej rastlinky. Najväčšou raritou, vďaka ktorej sa dostal do knihy rekordov aj druhýkrát, je betlehem z čierneho korenia.

Majstrovské dielo Jána Uka: Betlehem som tvoril dva roky

Kedysi mal šesť krát šesť milimetrov, odvtedy sa ešte scvrkol, takže Ježiško má dva milimetre. Svätá rodinka je z ryže, ktorú opracoval lekárskym náradím. A to všetko bez lupy. „Zrak mi ešte dobre slúži, takéto maličké postavičky vyrábam s okuliarmi na čítanie,“ prezradil majster, ktorý svoje betlehemy ukázal aj na výstavách v Ríme, Krakove či Lurdoch.

Rybí žalúdok poslúžil ako maštaľ pre Ježiška.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová, archív

Rybí žalúdok poslúžil ako maštaľ pre Ježiška.
FOTO: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová, archív

Mnohé z nich rozdal, a tak jeho unikátne diela majú ľudia vo viacerých krajinách. Možno sa o ňom dozvie celá zemeguľa. Jozef Práznovský chce svoje betlehemy dostať do Guinnessovej knihy rekordov.