Počuli ste niekedy o „dobrom“ a „zlom“ cholesterole – a aký je medzi nimi rozdiel?

Cholesterol je voskovitá látka produkovaná vašou pečeňou, ktorá cirkuluje vo vašej krvi. Vaše telo potrebuje cholesterol na výstavbu buniek, ochranu nervov a tvorbu vitamínov a hormónov.

Máme dva hlavné typy cholesterolu – lipoproteínový cholesterol s nízkou hustotou (LDL) alebo „zlý“ cholesterol, ktorý môže upchať vaše tepny a je hlavnou príčinou srdcových ochorení. Druhý typ je lipoproteínový cholesterol s vysokou hustotou (HDL) alebo „dobrý“ cholesterol, ktorý pomáha chrániť tepny a môže pomôcť predchádzať srdcovým ochoreniam. Rovnováha medzi týmito 2 typmi hladín cholesterolu je najdôležitejším prvkom na udržanie zdravej hladiny cholesterolu a na vyhnutie sa zdravotným problémom.

Ilustračné foto
Zdroj: NaturaMed

Máte príliš vysokú hladinu cholesterolu? Pozrite sa na toto!

Obsah cholesterolu v krvi je možné zmerať krvným testom, preto musíte navštíviť lekára, aby ste to zistili. Existujú určité hladiny cholesterolu a môže byť dobré poznať rozdiely:
 
Viac než 8 milimólov na liter – PRÍLIŠ VYSOKÁ HLADINA!

6,5 – 7,9 milimólov – stredne vysoká hladina

5,0 – 6,4 – trochu vysoká hladina

Pod 5 – ideálna hladina cholesterolu

Čo robiť, aby ste ovplyvnili hladinu cholesterolu – tajomstvom sú fytosteroly:

Fytosteroly sú prírodné zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách, ktoré vám môžu pomôcť bezpečne znížiť hladinu cholesterolu a vyhnúť sa rôznym druhom zdravotných rizík, ako je srdcový infarkt a mŕtvica. Fytosteroly sú prírodné produkty nachádzajúce sa v rastlinách. Konzumácia rastlinných potravín s fytosterolmi ako súčasť zdravej stravy vám môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Fytosteroly nájdete v ovocí a zelenine, celozrnných výrobkoch, orechoch a niektorých syroch a mliečnych výrobkoch.

Dôležitá rola fytosterolov

Rastlinné steroly alebo fytosteroly sú svojou štruktúrou a veľkosťou podobné cholesterolu. Vďaka tomu znižujú vstrebávanie cholesterolu a následne pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, keď je prítomný v tráviacom trakte.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vyjadril svoje kladné stanovisko k role rastlinných sterolov pri udržiavaní zdravej hladiny cholesterolu v krvi. Deklarované výhody nastávajú pri užívaní aspoň 0,8 g fytosterolov denne.

Ako získať dostatok fytosterolov na udržanie zdravej hladiny cholesterolu?

Jedzte veľa ovocia, strukovín, orechov, zeleniny a celozrnných výrobkov, aby ste si zaistili dennú dávku fytosterolov. Ak nemáte pestrú stravu alebo je pre vás ťažké jesť dostatok vyššie uvedených potravín, môžete tiež pridať výživový doplnok ako je CholestControl k svojmu jedálnemu lístku. 2 malé kapsuly denne stačia na zaistenie vašej dennej potreby. Naturamed Pharmaceuticals ponúka CholestControl, ktorý je vyrobený z fytosterolov. Po kliknutí si to môžete zadarmo vyskúšať tu.

Ilustračné foto
Zdroj: NaturaMed