Bitcoin ostáva najobľúbenejšou kryptomenou a kurz Bitcoinu je v posledných mesiacoch relatívne stabilný.

1) Vyberte si vhodnú službu

Z bezpečnostných dôvodov si nájdite regulovanú burzu, kde budete musieť overiť svoju totožnosť odoslaním fotografií určitých osobných dokumentov a iných dôkazov. Budete tiež potrebovať e-mailovú adresu a silné heslo. Po úspešnej registrácii by ste mali mať možnosť bankového prevodu alebo priameho nákupu kreditnou kartou.

2) Robte malé kroky

Pravidlo číslo jedna pre každý typ investície je, že nikdy neinvestujete viac, ako si môžete dovoliť stratiť. Povedzme, že máte zlý zvyk minúť 100 eur mesačne na čokoládu. V určitom momente sa rozhodnete, že by ste radšej investovali tieto prostriedky do Bitcoinu. To by bola dosť neškodná investícia, pretože by ste dokonca mali šancu na zisk. Príkladom mimoriadne zlej investície by bolo, ak by ste sa niekedy rozhodli utratiť všetky svoje úspory na kryptomeny.

3) Šírte svoje investície

Nestavte všetko na jedného koňa. Riziko môže byť drasticky znížené nákupom viac ako jednej kryptomeny. Povedzme, že rozdelíte svoj investičný rozpočet do dvoch rovnakých častí a kúpite si dve kryptoceny. Ak sa jedna z nich úplne rozpadne, polovica vašich aktív je stále v bezpečí. Je veľmi nepravdepodobné, že by zlyhali viaceré kryptomeny naraz.

4) Monitorujte pohyb trhu

Na webe môžete nájsť veľa užitočných informácií, hoci ich dôveryhodnosť môže byť sporná. Rozmyslite si svoj úsudok a rozhodnite sa na základe vlastného výskumu. Môžete tiež sledovať kurz kryptomien.

5) Buďte trpezliví!

Vyhnite sa emočnému obchodovaniu. Tým myslím nákupnú paniku, keď sa cena kryptomien zvýšia, a predajnú paniku, keď ceny klesnú. Nazývame to FOMO (fear of missing out), tzn. "strach z toho, že nám niečo ujde".

Odporúčam dobrú mieru trpezlivosti, okrem prípadov, keď máte na nákup alebo predaj naozaj dobrý dôvod (podporený vlastným výskumom).

Kúpa kryptomien sa stala veľmi jednoduchou. Potrebujete len zariadenie s prístupom na internet a niekoľko minút na registráciu u jedného z príslušných poskytovateľov služieb. S tým, kryptomeny už nie sú vyhradené iba pre ľudí, ktorí sa v tom vyznajú. Ak sa zaregistrujete na Kriptomate, môžete si kúpiť kryptomeny dokonca vo vašom vlastnom jazyku!

Text je iba informatívny a neuplatňuje sa ako odporúčanie pre investície.