Veď prvý dojem hral vždy významnú úlohu. Ale prečo nebyť elegantná a zároveň chrániť to, čo je najcennejšie, a to ľudský život a našu planétu? A presne takto sa k tomu stavia aj Mia Hierweg, slovenská dizajnérka a zakladateľka značky Ladíme.

Fast fashion móda sa javí ako super možnosť si za menej peňazí kúpiť viac kúskov. Dopriať si stále niečo nové, čo nás poteší. Avšak na druhej strane sú tí, ktorí v módnom priemysle pracujú a trpia, a trpí aj naša planéta. Čo sa s tým teda dá robiť? Sami si vyberáme, čo budeme nosiť, čo a kde si kúpime, či akým influencerom sa necháme inšpirovať. A presne táto voľba je dôležitá!

Ilustračné foto
Zdroj: ladime.sk

Ak máte srdce z kameňa, kývnete rukou nad touto otázkou, ak vám však naša budúcnosť nie je ľahostajná, prečítate si článok do konca. Áno, z každej strany čítame o udržateľnej móde. Rieši sa odkiaľ a ako je naše oblečenie spracovávané. Tak čo presne udržateľnosť znamená a prečo je pre nás dôležitá? Udržateľnosť sa začala skloňovať v súvislosti s tragédiou v bangladéšskej textilnej továrni v roku 2013. Pri zrútení budovy zahynulo 1 129 zamestnancov. Tragédia spustila vlnu kritiky a odhalila, v akých neľudských podmienkach títo zamestnanci pracujú. A práve tragédia otvorila oči ľuďom po celom svete a napriek veľkému nešťastiu sa do povedomia dostala udržateľnosť zahŕňajúca kolektívnu zodpovednosť od výrobcov materiálov, ich spracovania, distribúcie až po lokálnu výrobu.

Preto sa niektoré e-shopy zaviazali fungovať udržateľnejšie. A týmto smerom sa vydala aj značka Ladíme a okrem udržateľnosti sú pre nich veľmi dôležité aj materiály, z ktorých je oblečenie ušité. „Uvedomujeme si dopad nášho správania na planétu. Preto v našej ponuke sú iba materiály s certifikátom EKO-TEX Standard 100, pričom tieto materiály neobsahujú žiadne zdraviu a životnému prostrediu škodlivé alebo nebezpečné látky. Ďalej šijeme z látok s certifikátom GOTS, ktorý zaručuje udržateľnú a zodpovednú výrobu textílií. Ten podčiarkuje transparentnosť a hodnovernosť zabezpečenia kvality materiálov. Preto tieto certifikáty sú pre nás, ale aj pre našu planétu dôležité,“ hovorí dizajnérka.

Ilustračné foto
Zdroj: ladime.sk

Dá sa byť súčasne udržateľná a sexy ženská?

Čoraz viac známych osobností preferuje udržateľné kúsky, pričom ženy stále chcú podčiarknuť svoju ženskú stránku, ale byť aj uvedomelé k našej planéte.

Šikovná slovenská dizajnérka Mia Hierweg vytvára z ekologických látok zmyselné kúsky, ktoré si mnohí zamilovali na Slovensku, ale aj v Čechách. Okrem dámskych kúskov na jej e-shope Ladíme si môžu mamičky skombinovať outfity s ich partnermi a deťmi. Ladiaci prvok sa dá nájsť takmer všade – na manžetách, na vreckách alebo vo farebných kombináciách. Modely z dielne slovenskej značky sú pre všetkých, ktorí chcú vyzerať štýlovo a poukázať, že udržateľná móda nemusí byť jednotvárna. Ladíme nie je iba o ladiť s našimi najmilovanejšími, ale aj ladiť s našou prírodou a jej požiadavkami na udržateľnejší spôsob života, ktorí vedieme. A k tomu inklinujú mnohé známe osobnosti, ktoré vo svojom šatníku majú aj modely od Mii, ako napríklad herečka Lucka Bugalová, modelka Veronika Vágnerová alebo zakladateľ Powerlogy Dušan Plichta, či Twiinsky a mnohí ďalší.

Ilustračné foto
Zdroj: ladime.sk

Nadčasové modely, ktoré myslia na budúcnosť

Vedeli ste, že módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom, v tesnom závese hneď za ropným? Je to priemysel, ktorý sa vo veľkej miere podieľa na celosvetových emisiách, teda môže za celkové znečistenie životného prostredia, čomu musíme denne čeliť. A preto je dôležité žiť v budúcnosti už teraz. To ako sa správame teraz a aké nákupné trendy preferujeme, ovplyvňuje našu budúcnosť a budúcnosť ďalších generácií. Všetci chceme byť trendy a štýloví, avšak to sa nevylučuje s múdrym nakupovaním a konzumom. „Myslím, že u každého platí takmer rovnaké správanie, že v šatníku si postupne vybuduje vzťah len k pár kúskom oblečenia. Napríklad každý má v šatníku aj troje rifle, ale len jedny z nich sú najobľúbenejšie a nosí väčšinu času len tie jedny. Preto si myslím, že sa oplatí investovať len do zopár dizajnových kúskov, ktoré budú pre vás stále výnimočné, a ktoré neomrzia“, dodáva Mia, zakladateľka Ladíme.

Dizajnové kúsky z kolekcie Ladíme nájdete na eshope www.ladime.sk

Ilustračné foto
Zdroj: ladime.sk