Podľa archeológov na hradnom kopci žili už pravekí ľudia a Slovania tu postavili drevenú pevnosť. Kamenný hrad nad Váhom postavili v 14. storočí. Pôvodne strážil brod cez rieku. Kráľovský a neskôr šľachtický hrad existoval do konca 17. storočia, keď ho dal zbúrať Leopold I.

Upálená múmia

Aj ruiny však turistov stále lákajú. Veď z hradieb je krásny výhľad do údolia Váhu. Niektoré časti hradu Strečno sú navyše zastrešené, takže sa tu celý rok striedajú rôzne výstavy. Stála expozícia odhaľuje dejiny hradu a okolia.

Zastaviť sa môžete v kaplnke, kde našli aj 45 rokov po smrti neporušenú mŕtvolu nešťastnej hradnej panej Žofie Bosniakovej. Kaplnku zdobia obrazy Žofie a jej manžela Fraňa Vešeléniho. Grófkinu múmiu nahradila hlinená replika a jej ostatky preniesli do kostola v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Tam ich však vlani podpálil psychicky narušený muž.

Parkovanie zdarma

Vstupné pre dospelých je 1 euro, zľavnené pre deti a dôchodcov 0,50 eura. Zaparkovať môžete neďaleko hradieb aj zdarma. Keďže hrad je takmer v centre mesta, ak vyhladnete, máte to iba na skok do niektorej z miestnych reštaurácií či kaviarní na pešej zóne.

V sídle palatína Thurza

Zámok si pamätá naozaj veľa. Práve tam totiž Juraj Thurzo vyniesol rozsudok nad Alžbetou Báthoryovou. A v tamojšej posádke sa Juraj Jánošík zoznámil s Tomášom Uhorčíkom.

V Bytči postavili gotický hrad už v 13. storočí. O tristo rokov neskôr sa panstva zmocnil František Thurzo, ktorý na mieste hradu postavil kaštieľ. Jeho syn Juraj, uhorský palatín, povýšil Bytču na svoje sídlo. Pri zámku nechal postaviť Sobášny palác pre svadby svojich siedmich dcér. Dnes je v zámku, ktorý by si zaslúžil rekonštrukciu, Štátny oblastný archív. Vojdete doň bránou s erbom. Zámocké arkády sú historicky pomaľované.

Opravená vďaka Nórom

Dôslednej obnovy sa dočkal vlani Sobášny palác. Vďačí za ňu Žilinskému kraju a nórskemu grantu. Samotnej nórskej veľvyslankyni sa palác nesmierne páčil. Jeho hlavnou časťou je rozľahlá sobášna miestnosť na poschodí, kde kedysi stávala aj novomanželská posteľ. Dnes ju nahradilo symbolické dvojkreslo.

Na prízemí je expozícia z histórie paláca a striedajú sa tu výstavy. Nájdete tu aj kaplnku, v ktorej sa čiastočne zachovala pôvodná výzdoba. Zadnú stranu paláca obklopuje upravená záhrada.

Ceny v Strečne

Vstupné
– dospelý 3 €
– dieťa 2 €

Parkovanie
– pod hradom, osobné auto 0,70 €/hodina

Občerstvenie:
– vyprážaný bravčový rezeň: 2,85 €
– hermelín a kuracie nugetky za 2,85 €
– vyprážaný syr: 2,55 €
– hotdog: 0,65 €
– langoš: 0,65 €
– káva: 0,90 €
– čaj 0,85 €
– pivo 0,5l: 1,35 €
– kofola 0,1: 0,20 €

Atrakcie v okolí hradu

Určite nevynechajte plavbu plťou po Váhu. Práve z tradičného plavidla totiž uvidíte hrad v najpôsobivejšej podobe. Pltníci vás ohromia historkami, faktmi i trochu recesistickými poznámkami. Plavba plťou sa platí v dedine Strečno v Gazdovskom dvore. Dospelého vyjde na 10 eur, dieťa o polovicu lacnejšie. Nad Váhom sa vypínajú ešte jedny hradné ruiny: Starhrad. Ako hrad Varín ho postavili ešte pred Strečnom, ktoré ho potom zatienilo. Ak preplávate Váh kompou v Strečne, turistická značka vás dovedie lesom až na Starhrad. Novšie dejiny pripomína pamätník francúzskych partizánov z druhej svetovej vojny na kopčeku nad dedinou Strečno.

Ceny v Bytči

Vstupné

Nádvorie bytčianskeho zámku si môžete pozrieť zadarmo. Expozícia v Sobášnom paláci stojí 2 € pre dospelého a 1,3 € pre dieťa.

Parkovanie

Zadarmo v uličkách okolo zámku alebo na bezplatnom parkovisku na námestí.

Občerstvenie:

  • Odporúčame reštauráciu Palatín priamo na zámockom nádvorí. Príjemné prostredie, sympatická obsluha, dobré jedlo a prijateľné ceny: denné menu stojí 3,30 €, polievky 1,80 €, vegetariánske jedlá 3,80 €, špeciality od 6,20 €, tradičné jedlá od 4,70 €.
  • Na bytčianskom námestí nájdete aj samoobslužnú jedáleň slovenských jedál s menu za 2,99 € a čínsku jedáleň v podobných cenách.

Snehobiela ozdoba lietavských ruín

Juraj Thurzo mal okolo Žiliny nemalé majetky. Sídlil v Bytči, letoval na Oravskom hrade, patrila mu aj Lietava. Kým však prvé dve sídla pomerne prežili, z Lietavského hradu zostali ruiny.

Lietava patrí k najrozsiahlejším slovenským zrúcaninám. Opustená je už 250 rokov. Dobrovoľníci zo Združenia na záchranu Lietavského hradu sa však nevzdávajú. Historické múry podľa rád archeológov spevňujú, čistia a konzervujú, aby sa nimi mohli kochať aj ďalšie generácie. Na hrade sa s týmito nadšencami stretnete každý deň a môžete sami vidieť, ako im ide práca od ruky.

Na hrad si však musíte poctivo vyšliapať. Dovedú vás k nemu turistické značky z Lietavy alebo Lietavskej Svinnej. Ak zídete z hradu do Lietavskej Svinnej, neobíďte tamojší ekoskanzen. Nájdete tam vzácne biele pávy, ale aj miniatúrne slovenské hrady a slovenské rekordné predmety, obrovskú ružu, sekeru a koryto.