Ak vám nie je jedno, čo sa okolo vás deje, teraz máte šancu niečo urobiť. Podporte svojím online hlasom konkrétny projekt z oblasti komunitnej filantropie či ochrany životného prostredia, ktorý sa môže stať skutočnosťou práve vo vašej mestskej časti, obci či vašom okolí. Urobiť tak môžete na stránke www.komunitnegranty.sk do 15. decembra.

O koho projekty ide?

Na príležitosť zapojiť sa do v poradí piateho ročníka programu Komunitné granty, jednej z najvýraznejších verejných iniciatív Nadácie VÚB, zareagovalo spolu 269 žiadateľov. „Tentokrát sme komunity vyzvali k tomu, aby prišli s nápadmi ako pomôcť v dvoch pre nás kľúčových oblastiach. Chceli sme, aby preukázali svoj cit a pripravenosť pomôcť slabším a tiež zodpovednosť za ochranu životného prostredia a spoločného prírodného dedičstva,“ hovorí Lucia Luptáková z Nadácie VÚB a dodáva: „Teší nás množstvo kvalitných projektov, ktoré sa s nami komunity rozhodli zdieľať. Zároveň máme dobrý pocit z posunu v tejto iniciatíve. Víťazné komunitné nápady budú tentokrát zamerané na pomoc svojmu okoliu a vzájomnú spoluprácu lokálnych subjektov ešte výraznejšie než doposiaľ.“ Projekty sa totiž venujú práci so znevýhodnenými, hendikepovanými spoluobčanmi a seniormi, či sú zamerané na to, ako mať okolo seba čistejšie a zelenšie životné prostredie, zachované aj pre ďalšie generácie.

48 nápadov na hlasovacej stránke

Všetky projekty posúdila nezávislá odborná komisia a podľa regionálneho zámeru ich realizácie vybrala z každého kraja Slovenska šesticu, ktorá postúpila do ďalšieho kola. Popisy týchto 48 projektov nájdete na stránke www.komunitnegranty.sk, kde je im možné do 15. decembra prideliť hlas."Všetkých spolupatričných ľudí pozývame pozrieť sa, či medzi projektami nie sú také, ktorých zámerom je urobiť niečo užitočné práve v ich vlastnej obci, mestskej časti, či v komunite, do ktorej sami patria. Každý sa môže touto formou prihovoriť za ktorýkoľvek z nápadov naprieč Slovenskom, v ktorom vidí najväčší zmysel,“ pozýva Lucia Luptáková.

Trom projektom z každého kraja, ktoré získajú najviac hlasov verejnosti, venuje Nadácia VÚB grant až do výšky 5 000 eur. Spolu 24 víťazných projektov programu Komunitné granty s podtitulom „120 000 eur pre komunity, ktoré chcú pomáhať,“ bude realizovaných v období od jari do jesene budúceho roka. K dnešnému dňu prerozdelila Nadácia VÚB touto formou na riešenia pre lepší život v komunitách Slovenska už viac ako 430-tisíc eur.

V tomto videorozhovore s Luciou Luptákovou nájdete aj zoznam konkrétnych miest a obcí, ktorých sa týkajú súťažiace projekty a môžete si pozrieť aj to, aké projekty boli podporené z Komunitných grantov v minulosti.