Premiéru hry Viliama Klimáčka o tom, ako chutí sloboda, uvedie GUnaGU 12. júna, mimoriadne potom aj 21.augusta. Hra pre Zuzanu Kronerovú bola napísaná k 50. výročiu najdramatickejšej udalosti našich novodobých dejín – invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968. V hre sledujeme príbehy troch žien, ktoré kvôli invázii aj so svojimi rodinami emigrujú do rôznych krajín sveta, aby sa nakoniec stretli v kanadskom Toronte. Okrem iných, ťaživejších problémov, sa im vo svete už nedarí variť jedlá, ako doma, lebo tam nedostať naše suroviny. Tým sa toto zdanlivo nedôležité spomínanie na chuť domácich špecialít stáva metaforou o tom, ako chutí domov a aká je vlastne vôna slobody.

Zuzana Kronerová
Zdroj: Ctibor Bachratý

Hra bola napísaná podľa osudov skutočných žien. Erika (Zuzana Kronerová) je manželka evanjelického farára, ktorého tu odmietajú vysvätiť a ktorý preto vyštuduje herectvo na VŠMU a stane sa hlásateľom rozhlasu. A práve on hlási do éteru legendárnu výzvu o obsadení nášho štátu cudzími tankami. Petra (Marta Maťová) je mladá lekárka, ktorú rodičia radšej pošlú do cudziny, aby ju zachránili, ale kým jej tam uznajú slovenský diplom, umýva v reštaurácii taniere. A Soňa (Gabika Dzuríková) je mladé židovské dievča, ktoré sa vybralo na brigádu do Izraela, ktorú zorganizoval spisovateľ Ladislav Mňačko. Odvtedy týmto mladým ľuďom hovorili „Mňačkove deti“. A na brigáde v ďalekom svete ich zastihne správa o prepadnutí Československa.

Horúce leto 68
Zdroj: Ctibor Bachratý

Hru si zrežíroval sám autor Viliam Klimáček, kostýmy pripravila Simona Vachálková, autorom scény je Michal Lošonský a hudobne hru zastrešill známy hudobník Slavo Solovic.