Pokus Felixa Baumgartnera o najdlhší a najrýchlejší voľný pád v histórii, v ktorom zoskočí z hranice zemskej stratosféry a pokúsi sa prekonať rýchlosť zvuku, odložili.

Spoločnosť Red Bull Stratos v noci nadnes oznámila, že zoskok presunuli z pondelka na utorok pre príchod studeného frontu s nárazovým vetrom. Ten bráni vzlietnutiu špeciálneho balóna, ktorý Rakúšana vynesie hore. Muž prezývaný Nebojácny Felix sa pokúša ako prvý na svete o zoskok, ktorým by prekonal rýchlosť zvuku. Ak sa mu to nepodarí, celý svet by mohol online vidieť jeho strašnú smrť. Podľa plánu by mal 43-ročný bývalý vojenský parašutista vybavený kamerami zoskočiť v utorok z výšky 37 kilometrov nad mestom Roswell v Novom Mexiku.

Teplovzdušným balónom, ktorý je zhotovený z materiálu desaťkrát tenšieho ako igelitové vrecko, odľa plánu by mal 43-ročný bývalý vojenský parašutista vybavený kamerami zoskočiť v utorok približne za tri hodiny na okraj stratosféry do výšky 37 kilometrov. Tam skontroluje všetky systémy, vyrovná tlak v obleku a vyčká na signál.

„Cítim sa ako tiger v klietke pred tým, než ho vypustia,“ povedal Baumgartner.

Extrémne riziko

A odvahu tigra bude naozaj potrebovať. Pokiaľ by sa jeho tlakovému obleku čokoľvek stalo, hrozí, že jeho krv by sa začala variť a zmenila by sa na rôsol. Tomu má zabrániť špeciálny oblek podobný tomu, aký používajú kozmonauti.

Ten bude musieť vydržať aj podmienky pri lete rýchlosťou zvuku, ktorú má Felix dosiahnuť 35 sekúnd po zoskoku. Ak sa mu podarí udržať si ideálnu polohu a nestratí vedomie, mal by dosiahnuť rýchlosť až 1 130 km/h. Na porovnanie, Boeing 747 lieta rýchlosťou 965 km/h.

Felix Baumgartner musel pokus o prekonanie rýchlosti zvuku voľným pádom odložiť

Baumgartner: Na konte má viacero šialených kúskov, tento je zrejme najodvážnejší.
Foto: Profimedia.sk

Cesta z okraja vesmíru na zem by mala odvážnemu parašutistovi trvať 15 – 20 minút. Pokiaľ bude chcieť prekonať rekord Joa Kittingera z roku 1960, jeho voľný pád by mal trvať približne 5 minút pred tým, než vo výške 1,5 kilometra otvorí padák.

Radí mu doterajší rekordér

Len pre zaujímavosť, Kittinger skočil z výšky 31 kilometrov z otvorenej kapsuly a s parašutistickým vybavením, ktoré sa s tým dnešným nemôže ani porovnávať. Kittinger je dnes poradcom Baumgartnera.