Či už je to sviatkami alebo nie, jedno je isté – jeme ho radi a v rôznych podobách. Dbáme hlavne na kvalitu, čerstvosť a slovenský pôvod. Záleží nám pritom aj na životných podmienkach samotných nosníc. Tvrdí to reprezentatívny prieskum spoločnosti 2muse realizovaný v polovici marca pre sieť supermarketov BILLA.

Maľované, fúkané, čokoládové alebo tie pravé „orechové“. Práve toto obdobie hrá jarnými a veľkonočnými farbami či dekoráciami v tvare rôznorodých vajíčok, ktoré predstavujú hlavný symbol jarných sviatkov. Na vajíčka sa však nielen radi pozeráme, ale vítame ich aj pripravené na našom tanieri. Až 81 percent ľudí si ich dopraje aspoň raz do týždňa a najčastejšie ako miešané.

Ale podľa akých kritériách siahneme po tom pravom vajíčku? Na čo najviac prihliadame pri ich výbere? Až 87 % opýtaných poskytlo jednoznačnú odpoveď a na prvé priečky umiestnilo čerstvosť a kvalitu, tesne za ňou nasledovala cena a dôležitou sa pre nás ukázala aj krajina pôvodu. Potešujúcou správou pre slovenských chovateľov je aj fakt, že najvyhľadávanejšie sú práve slovenské vajcia zo slovenských chovov.

Prieskum zároveň potvrdil aj to, že nám nie je ľahostajný ani život samotných zvierat ako tvrdia štyria z piatich oslovených ľudí. Viac ako dve tretiny sa dokonca prikláňajú k podstielkovému chovu, ktorý ponúka lepšie životné podmienky nosníc. Zároveň vajcia z tohto druhu chovu vnímame ako kvalitnejšie.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: BILLA

Podstielkový, klietkový, voľný či iný – poznáme rozdiel?

Aj napriek tomu, že tieto pojmy čoraz častejšie čítame v médiách, vieme naozaj v čom sa odlišujú?

Pri klietkovom chove má každá sliepka k dispozícii svoj obmedzený priestor. Podstielkový jej naopak ponúka väčšiu voľnosť a jej životný priestor takmer zdvojnásobí. Ku komfortu prispeje aj podstielka vo forme slamy a zmiznú aj mreže klietky. Sliepka vo voľnom výbehu má k dispozícii podľa pravidiel minimálne štyri metre štvorcové, čo vieme ľahko prirovnať k ploche priemerného panelákového balkóna. Najvyšším stupňom komfortu a životného prostredia s ohľadom na samotné zvieratá je práve ekologický alebo aj BIO chov, v ktorom sú zvieratá chované v ekologickom poľnohospodárstve a kŕmené cereálnym krmivom.

„Skupina REWE, do ktorej patrí aj BILLA, sa rozhodla reagovať na požiadavky svojich zákazníkov a zaviazala sa, že ukončí predaj vajec z klietkového chovu do roku 2025 a nahradí ich vajcami z podstielkového chovu a z voľného výbehu. Tento záväzok platí rovnako pre všetky krajiny vrátane Slovenska. Už teraz sa snažíme ponúkať čo najširší sortiment, aby si zákazníci mohli vybrať podľa svojich preferencií. A zachovávame pritom výhodnú cenu. Súčasne sme radi, že sa nám podarilo dosiahnuť náš dlhodobý cieľ a môžeme deklarovať, že spoločnosť BILLA predáva na pultoch svojich predajní 100 % vajec zo Slovenska. V ponuke máme vajcia z obohateného klietkového chovu, cereálne vajcia, niekoľko druhov vajec z podstielkového chovu, z voľného výbehu a samozrejme bio vajcia,“ zdôrazňuje Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa siete predajní BILLA.