V najbližších 18 mesiacoch sa bude loď testovať. Prvýkrát by mala s turistom štartovať z Nového Mexika, postupne potom aj z iných miest. Jej konštrukcia je založená na technológii použitej pri letúna SpaceShipOne, ktorému sa ako prvému stroju podarilo v roku 2004 prekročiť hranicu vesmíru, teda 100 kilometrov nad zemským povrchom. Jej nasledovník je dvakrát tak veľký. Je dlhý 18 metrov a bude v ňom miesto pre dvoch pilotov a šesť pasažierov. Pasažierov čaká skúsenosť šestiminutového beztiažového stavu. Nové Mexiko investovalo skoro 200 miliónov dolárov (3,5 miliardy korún) do základne v Uphame, z ktorej by mala loď štartovať. Jej súčasťou bude trojkilometrová dráha, terminál a hangár.

Na videu je počítačová vizualizácia letu do vesmíru.


Projekt je dielom Bransonovej spoločnosti Virgin Galactic, ktorá má v tomto zmysle niekoľko konkurentov. Je si však istá, že na trhu bude prvý. "Rád robím veci, na ktoré môžem byť hrdý a ktoré prinášajú revolúciu do priemyslu. Po našom vstupe už vo vesmírnom odbore nebude len NASA (americký Národný úrad pre letectvo a vesmír)," povedal Branson na leteckej základni Mojave, kde bol stroj predstavený.

Nápad posielať ľudí do vesmíru vraj mal, keď sa pozeral na prvé pristátie ľudí na Mesiaci. "Vtedy som si povedal, že raz bude rad na mne," povedal Branson. Miesta v jeho lodi už predáva cestovná kancelária v Portlande. Jej riaditeľka Pamela Hurley-Moserová povedala, že niekoľko klientov zaplatilo za rezerváciu od 20.000 do 200.000 dolárov. "Čím viac zaplatíte, tým skôr poletíte," vysvetlila. Ekonomická kríza podľa Bransona na jeho spoločnosť nemá žiadny vplyv, pretože ani jeden z 300 ľudí, ktorí si lístky zarezervovali, zatiaľ objednávku nezrušil.

Prvým z cestujúcich bude Branson s rodinou a spolu s nimi sa do vesmíru vydá konštruktér lode Američan Burt Rutan. Podľa predpokladov ju vynesie do výšky asi 15 kilometrov nosné lietadlo, potom loď rýchlosťou cez 4000 kilometrov za hodinu vystúpi do výšky 110 kilometrov a so zloženými krídlami potom bude klesať k zemi. Branson návrat lode prirovnal k pádu gigantickej badmintonovej loptičky. Pri lete sa cestujúci budú môcť zdvihnúť zo sedadiel a pozorovať Zem okienkami. Po oficiálnom pondelkovom predstavení bola SpaceShipTwo překrstená na Virgin Space Ship. Prítomní boli guvernéri Kalifornie a Nového Mexika Arnold Schwarzenegger a Bill Richardson.