Nepríjemným dôsledkom tvorby vodného kameňa sú voľne pozorovateľné biele škvrny, ostávajúce po umytí tvrdou vodou na sklenenom riade, prípadne aute.

Nadmerná tvrdosť vody spôsobuje nemalé finančné straty, ku ktorým dochádza pri zvýšenej spotrebe elektrickej energie v domácnostiach či denných prevádzkach, takisto vyššie čiastky peňazí odchádzajú na nákup čistiacich prostriedkov. V neposlednom rade, stojí za zmienku zvýšený počet reklamácií, s tým súvisiaci zvýšený stresový faktor, k čomu dochádza pri konečnom riešení problémov s pokazenými či plne nefunkčnými domácimi spotrebičmi. Stojí "nenápadný" ničiteľ zvaný vodný kameň za množstvo menovaných problémov? Ako zabrániť tvorbe vodného kameňa a natrvalo sa vyhnúť otravným bielym škvrnám? Žijeme v hektickej dobe, v ktorej každý túži po komforte a pohodlí, preto je istota hľadať funkčné riešenia.

Osvedčenou garanciou ako predísť negatívnym dôsledkom vodného kameňa je zmäkčovač vody, ktorý permanente odstráni problémy s usadzovaním vodného kameňa. Ako je to možné? Filtrácia vody prebieha na báze špeciálneho procesu, zvaného ionovýmena. Ide o fyzikálnu úpravu vody, počas ktorej sa ióny spôsobujúce tvrdosť vody – horčík a vápnik, vymieňajú za neškodné ióny sodíka. Špeciálna katexová zmes si účinne poradí aj s vysokou tvrdosťou vody. Vďaka moderným technologickým postupom a metódam sú dnešné zmäkčovače vody plne automatické zariadenia, tzn., nevyžadujú žiadnu obsluhu navyše. Navyše, je možné ich spárovať so smartfónom prostredníctvom Wi-Fi siete a sledovať stav zariadenia v reálnom čase. Takže s ich prevádzkou nemáte takmer žiadne starosti, a súčasne tvrdá voda už nepredstavuje žiadny problém.

Ilustračné foto
Zdroj: ČistáVoda

Pre ktoré domáce spotrebiče je vodný kameň najväčšou hrozbou?

 • Rýchlovarné kanvice, kávovary
  Pôsobenie vodného kameňa na vnútorné časti spotrebičov, ktoré využívajú vodu pri svojej činnosti, znižuje celkovú životnosť daných spotrebičov. Napríklad, ak sa na spodnej časti rýchlovarnej kanvice vytvorí súvislá vrstva vodného kameňa, kanvica spotrebuje viac elektrickej energie pri ohreve a tým sa zároveň rýchlejšie opotrebováva ohrevná špirála i celé telo kanvice. Netreba zabúdať ani na kávovary. V nich vodný kameň ničí nielen ohrevnú špirálu. Taktiež dáva zabrať všetkým vodným rozvodom vo vnútri, tlakovému čerpadlu a tryskám, ktoré spoločne vytvoria váš obľúbený nápoj.
 • Práčky, umývačky riadu
  Veľmi podobný efekt má vodný kameň na práčku a umývačku riadu. Opäť sa na ohrev vody v zariadení využíva špirála, ktorá sa však veľmi ľahko zaobaľuje vrstvou vodného kameňa. Pri práčke okrem zvýšenej spotreby energie hrozí i poškodenie práčkového bubna, pretože sa vodný kameň ukladá na jeho plášť. Veľmi ľahko môže dôjsť k vyoseniu celého práčkového bubna, čo pri vysokých otáčkach práčky znamená hotovú katastrofu. Zároveň všetky potrubné časti a tesnenia sú doslova rozožraté vodným kameňom, strácajú svoju pružnosť a naopak, stávajú sa veľmi krehkými.
Ilustračné foto
Zdroj: ČistáVoda
 • Vykurovacie systémy, ohrevné telesá
  A čo bojler na teplú vodu? V bojlery dochádza k usadzovaniu vodného kameňa veľmi rýchlo, pretože sa voda v ňom uskladňuje. Následne sa tvrdá voda z bojlera dostáva do potrubia vašej domácnosti, čo vedie k usadzovaniu vodného kameňa v samotnom potrubí. Tým sa zvyšujú nielen energetické ale aj finančné náklady na ohrev vody. A v neposlednom rade, dochádza k častejším poruchám ohrevných systémov domácností, praskaniu potrubí či zadrhnutí teplovodných čerpadiel a ventilov.

  Dlhodobé pôsobenie vodného kameňa v domácnosti dokáže spôsobiť nenávratné poškodenie domácich spotrebičov a ohrevných zariadení, rovnako ako aj zvýšené finančné náklady na energie. Preto odporúčame hlavne v domácnostiach, kde je vysoká tvrdosť vody zvážiť použitie vhodného filtra na vodu, akým je zmäkčovač vody. Filter na zmäkčenie vody dokáže efektívne odstrániť vodný kameň a spolu s tým aj súvisiace problémy s domácimi spotrebičmi, navýšenými energetickými nákladmi ale aj zvýšenou starostlivosťou o domácnosť.