Mrazivý Ojmjakon sa nachádza na ďalekom ruskom východe, viac ako 2000 kilometrov od mesta Vladivostok. Často je označovaná ako pól chladu, nečudo, veď v roku 2013 tam namerali až mínus 71,2 stupňa Celzia, čo bol absolútny rekord.

Ruská dedinka Ojmjakon hlási krutých -71,2 stupňa Celsia!

To, že tam tento rok opäť prituhlo dokazujú aj obrázky, ktoré kolujú po sociálnych sieťach. Len pred pár dňami tam na ulici teplomer ukazoval -60 stupňov Celzia.

FOTO Dedina, kde namerali -71 stupňov: Ako sa žije v najchladnejšom mieste na Zemi?

Ojmjakon však nie je výnimočný len v zime. Priemernou zimnou teplotou je tu mínus 45 stupňov, takže obyvatelia tejto zabudnutej oblasti sú na takéto teploty zvyknutí. Výkyvy teplôt sú však extrémne. Kým v zime tam namerajú neznesiteľný mráz, v lete sa tam teploty dokážu vyšplhať nad 30 stupňov.

Najnovšie tu zaznamenali len -60 stupňov Celzia.
Najnovšie tu zaznamenali len -60 stupňov Celzia.
Zdroj: Facebook/Severe Weather Europe

V dedinke s niekoľko sto obyvateľmi však život plynie úplne bežným spôsobom aj v takýchto teplotách. V Ojmjakone sa napríklad školy zatvoria až keď teplota klesne pod mínus 52 stupňov. Ľudia si totiž v škole a aj v ich príbytkoch kúria uhlím alebo drevom a len niekoľko z nich používa mobilný telefón – telefónna sieť im tam totiž nefunguje dobre.

Sneh začína padať už koncom augusta. Leto je však na Sibíri horúce.
Sneh začína padať už koncom augusta. Leto je však na Sibíri horúce.
Zdroj: Profimedia

Obyvatelia sa však takýchto teplôt vôbec neobávajú. Aj počas extrémnych chladov totiž používajú toalety umiestnené mimo domu. Tajomstvo ich prežitia je vraj v sobom mlieku, ktoré ich údajne udržuje pri živote. Nielen sobie mlieko im však pomáha. Sobia kožušina ich dokáže zohrievať celú zimu.