Medvedev tento týždeň Reutersu povedal, že sa rozhodol hovoriť, aby pomohol zaistiť, že páchatelia zločinov budú postavení pred súd.

Bývalý veliteľ žoldnierov odovzdal nórskej polícii aj "digitálny materiál", uviedla vo vyhlásení nórska Národná kriminálna agentúra (Kripos).

Andrej Medvedev
Zdroj: Twitter/@Zata123456789

Materiál študujeme, dodal Kripos - útvar nórskej polície, ktorý má na starosti vyšetrovanie vojnových zločinov.

Medvedev je stále svedok a nemá žiadnu povinnosť hovoriť s vyšetrovateľmi, dodal Kripos. Nie je z ničoho podozrivý - okrem ilegálneho prekročenia hranice.

"Medvedev vyvoláva dojem, že chce toho povedať ešte viac o svojom pôsobení vo Vagnerovej skupine," doplnila polícia.

Boli podniknuté "viditeľné a neviditeľné" opatrenia na zaistenie bezpečia Medvedeva, informovala polícia bez uvedenia detailov.

Vagnerovci uviazli v krvavých opotrebovávacích bojoch proti ukrajinskej armáde v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Ilustračná snímka
Zdroj: Daniel Karmann

Medvedev v stredu v interview pre Reuters spomenul jeden incident, ktorého bol svedkom: dvoch ľudí z Vagnerovej skupiny, ktorí nechceli bojovať, zastrelili pred novými odvedencami, prepustenými z ruských väzníc, ktorí sa pridali k vagnerovcom.

Na otázku o ďalších incidentoch, ktorých bol svedkom, odpovedal, že sa k tomu nemôže v tomto štádiu vyjadriť vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nórskej polície.

Reuters nemohol zatiaľ jeho tvrdenia potvrdiť.

Vagnerova skupina uviedla, že Medvedev pracoval v "nórskom oddiele" vagnerovcov a "zle zaobchádzal s väzňami".

Anketa
Myslíte si, že vojenská pomoc od iných krajín pomôže Ukrajine vyhrať vojnu?

"Buďte opatrní, je veľmi nebezpečný," napísala Vagnerova skupina v e-mailovom vyhlásení zaslanom vo štvrtok Reutersu. Zopakovala predchádzajúce slová o Medvedevovi, ktoré povedal zakladateľ tejto skupiny Jevgenij Prigožin, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.