Šokujúci príbeh afganskej ženy obletel svet pred dvoma týždňami. Americký magazín Time Aishinu tvár bez nosa uverejnil na prvej strane s titulkom „Čo sa stane, ak opustíme Afganistan“.

V hororovej spovedi sa Bibi rozhodla ukázať svetu, ako vo vojnou zmietanej krajine vládnu muži Talibanu a čo sa stane, keď po odchode vojakov NATO dostanú voľnú ruku.

Mala zomrieť

Úbohé dievča vyrozprávalo, ako ju vo veku 12 rokov rodičia vydali za talibanca. Neustále ju zneužíval a nútil spávať v maštali so zvieratami. Bibi od neho ušla, no zaplatila za to až príliš draho.

„Súd“ jej osud spečatil verdiktom, podľa ktorého mala prísť o tvár i život. Trest vykonal osobne jej manžel, kým jeho brat bezbrannému dievčaťu držal hlavu. „Keď začal rezať, stratila som vedomie,“ povedala Aisha.

Po jatkách ju kati nechali ležať v púšti, kde mala zomrieť. Keď už boli preč, silná žena precitla. „Cítila som, akoby som mala v nose studenú vodu,“ spomína si. Nos však už nemala. Ani uši. Všade bolo len veľa krvi.

Dostane novú tvár

Na pokraji smrti našli dievča americkí vojaci. Po nevyhnutnej liečbe ju previezli do Kalifornie, kde by mala dostať novú tvár.

Lekári však musia operáciu nateraz odložiť. „Bibi potrebuje viac času, aby sa vyrovnala s emocionálnou traumou, ktorú utrpela z rúk manžela,“ hovorí Stay Tilliss, riaditeľka nadácie Grossmana Burna, ktorá hradí náklady na operáciu.

Prvé vyšetrenia už má Bibi za sebou, no termíny zákrokov zatiaľ chirurgovia nestanovili. Liečba má trvať minimálne osem mesiacov.

Čítajte viac tu:
Šokujúci príbeh: Manžel jej odrezal uši a nos