"Mám z toho veľkú radosť," vyhlásil prezident ČR a dodal, že osobne už dlhodobo hovorí, aby sa české veľvyslanectvo presunulo z Tel Avivu práve do Jeruzalema. "Mohli sme byť prví. Teraz budeme skôr či neskôr nasledovať Spojené štáty," konštatoval Miloš Zeman.

Trump zasial vietor, svet bude žať búrku: Palestínski moslimovia volajú po pekelnom povstaní!

Trumpov kontroverzný krok ohrozil svetovú bezpečnosť: Osem krajín v pohotovosti!

Podľa jeho názoru Trumpov krok naznačuje, že je politika USA sebavedomá. Na Twitteri sa anglická mutácia Zemanovho vyjadrenia objavila vďaka hovorcovi hlavy štátu Jiřímu Ovčáčkovi takmer paralelne.

Postoj prezidenta pripomína aj jeden z príspevkov na Twitteri.
Postoj prezidenta pripomína aj jeden z príspevkov na Twitteri.
Twitter

Ministerstvo zahraničných vecí ČR v Prahe v stredu uviedlo, že Česko považuje Jeruzalem za budúce hlavné mesto Izraela i štátu Palestína spoločne s ostatnými členskými štátmi Európskej únie na základe záverov Rady pre zahraničné veci EÚ.

Kým dôjde k uzavretiu mieru medzi Izraelom a Palestínou, ČR prakticky uznáva Jeruzalem za hlavné mesto Izraela v hraniciach demarkačnej línie z roku 1987. Presun českej ambasády do Jeruzalema však v Prahe zatiaľ nepripravujú. Česko o ňom môže uvažovať až po rokovaniach s kľúčovými partnermi v regióne a vo svete, vyplynulo zo stanoviska rezortu.