Zelenskyj poskytol tieto údaje niekoľko hodín po tom, ako záchranári našli telo dvojročného dievčaťa, ktoré zahynulo pri jednom z najnovších ruských útokov na mesto Dnipro. Prezident vo vyhlásení ďalej uviedol, že "ruské zbrane a nenávisť naďalej každý deň berú a ničia životy ukrajinských detí".

"Mnohé z nich sa mohli stať slávnymi vedcami, umelcami, športovými šampiónmi a prispieť k ukrajinskej histórii. Musíme vydržať a vyhrať túto vojnu. Celá Ukrajina, všetci naši ľudia, všetky naše deti musia byť oslobodené od ruského teroru," dodal.

Zelenskyj pripomenul, že presný počet detí, ktoré sa stali obeťami tohto konfliktu, nie je možné určiť, pretože boje pokračujú a niektoré oblasti sú pod ruskou okupáciou.

Sobotňajší letecký útok ruských síl na obytnú štvrť v Dnipre si okrem života dvojročného dievčaťa vyžiadal i zranenia 22 ľudí.

Podľa gubernátora Dnipropetrovskej oblasti Serhija Lysaka útok čiastočne zničil dvojicu dvojposchodových budov, ako aj desať súkromných domov, obchod a plynové potrubie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si prezerá obytné budovy poškodené po raketových útokoch v meste Záporožie v pondelok 27. marca 2023. Záporožie sa nachádza na území ovládanom Ukrajinou približne 50 kilometrov severovýchodne od Záporožskej atómovej elektrárne (ZAES). ZAES pri meste Enerhodar v Záporožskej oblasti je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Vlani v marci ju obsadili ruské invázne vojská.
Zdroj: Efrem Lukatsky

K útoku došlo v sobotu večer. Z 22 zranených je päť detí, pričom traja chlapci sú v nemocnici vo vážnom stave.

"Rusko opäť ukázalo, že je teroristickým štátom. Žiaľ, pod troskami sú ľudia. Rusi budú niesť zodpovednosť za všetko, čo urobili nášmu štátu a národu," napísal Zelenskyj na Facebooku.

Rusi v nedeľu podnikli ďalšie útoky bezpilotnými lietadlami a riadenými strelami, pričom ich cieľom boli viaceré oblasti Ukrajiny vrátane hlavného mesta Kyjev.

Ukrajinské vzdušné sily uviedli, že protivzdušná obrana zostrelila tri z piatich samovybuchujúcich dronov Šáhid a štyri zo šiestich vypálených riadených striel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počúva fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa počas spoločnej tlačovej konferencie v Helsinkách v stredu 3. mája 2023. Zelenskyj pricestoval v stredu do fínskeho hlavného mesta, kde sa zúčastní na jednodňovom summite severských krajín. Zelenskyj sa stretne s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm a premiérmi štyroch ďalších severských krajín a budú hovoriť o podpore Ukrajiny.
Zdroj: Vesa Moilanen

Ruská armáda uviedla, že v uplynulých dňoch uskutočnila sériu útokov na ukrajinské batérie protivzdušnej obrany, letecké základne a vojenské sklady.

Údery strelami dlhého doletu prichádzajú v čase, keď sa Ukrajina pripravuje na očakávanú protiofenzívu, od ktorej si sľubuje opätovné získanie ďalších území.